Nasze programy

Stypendia dla Rodaka

Program ten stworzyliśmy z myślą o potomkach Polaków wysiedlonych na Wschód. Przyznajemy stypendia młodzieży, która w Polsce – kraju swoich dziadków i pradziadków – podejmuje lub kontynuuje naukę. 

Jesteśmy przekonani, że nie ma lepszego sposobu na repatriację niż wspieranie młodych ludzi, którzy chcą wrócić do ojczyzny na studia. W tym czasie mogą poznać Polskę, jej realia i nawiązać przyjaźnie. Często zakochują się w rodzinnym kraju i dzięki zdobytym tu doświadczeniom wspierają krewnych w powrocie do Polski.

Historia programu

Stypendium „Dla Rodaka” to efekt współpracy z Fundacją dla Rodaka. To organizacja, która od wielu lat dba o polską kulturę, szkoły i wspólnoty na terenach zamieszkałych przez polskie rodziny na Wschodzie. W 2018 r. rozpoczęliśmy wspólny projekt, czyli stypendium „Dla Rodaka”. Zaczęliśmy ze skromną liczbą 8 studentów, dziś wspieramy już ponad 50 osób, które wracają do Polski z Kazachstanu, Mołdawii, Białorusi czy Ukrainy. 

Społeczność stypendystów

Nasze zaangażowanie nie kończy się jednak na wsparciu finansowym. Każdego roku zapraszamy stypendystów na „Październikówkę”, czyli zjazd integracyjny obfitujący w ciekawe wykłady, warsztaty, inspirujące rozmowy. Dodatkowo osoby, które ubiegają się o stypendium „Dla Rodaka”, zobowiązują się do przeprowadzenia lekcji historycznej dla dzieci na temat przesiedleń Polaków na Wschód.

 

Chcesz wiedzieć więcej?

Napisz do nas

Zobacz także