Nasze programy

Liga Debat Fundacji ORLEN

Liga Debat Fundacji ORLEN to projekt edukacyjny, który zainaugurowaliśmy w 2022 r. Przygotowaliśmy go z myślą o uczniach szkół średnich z Płocka oraz okolicznych powiatów. W ramach Ligi Debat Fundacji ORLEN młodzież uczyła się sztuki wypowiedzi publicznej, argumentacji i prowadzenia sporu w duchu szacunku dla rozmówcy. W projekcie wykorzystujemy metodę debaty oksfordzkiej. Partnerem merytorycznym projektu jest Fundacja Projekty Edukacyjne.

Finał pierwszej edycji Ligi Debat

Drugą edycję Ligi otworzyła listopadowa debata sparingowa, a zamknie je czerwcowa runda finałowa. Do tego czasu czekają nas jeszcze dwie rundy, marcowa oraz kwietniowa, po których wyłonione zostaną cztery drużyny biorące udział w finale (odpowiednio w debacie o pierwsze i trzecie miejsce).

W tegorocznej edycji debatują przedstawiciele ośmiu szkół ponadpodstawowych:

• Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Jagiełły w Płocku
  • Liceum Ogólnokształcące im. Marszałka Stanisława Małachowskiego w Płocku
  • III Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Dąbrowskiej w Płocku
  • Liceum Ogólnokształcące im. biskupa Leona Wetmańskiego w Sierpcu
  • Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki w Gostyninie
  • Zespół Szkół im. Stanisława Staszica w Gąbinie
  • Zespół Szkół Ekonomiczno-Kupieckich im. Ludwika Krzywickiego w Płocku
  • Zespół Szkół Technicznych "Siedemdziesiątka" w Płocku

Tezy, z którymi do tej pory zmierzyli się uczestnicy, to:

• Współczesne wykorzystanie plastiku przynosi więcej szkód, niż korzyści.
  • Edukacja klimatyczna rozumiana jako przedmiot nauczania powinna zostać wprowadzona już na etapie wczesnoszkolnym, nawet kosztem innych lekcji.
  • Zjawisko idoli młodzieżowych niesie ze sobą więcej szkód, niż korzyści.

Chcesz wiedzieć więcej?