05.04.2024

Program Bona Fide. Zakończyliśmy przyjmowanie wniosków

Wśród niemal 70 studentów, którzy starają się o wsparcie na pokrycie kosztów studiów na jednej z pięćdziesięciu najlepszych uczelni świata, zdecydowana większość planuje naukę w Wielkiej Brytania. Wpłynęły do nas także wnioski tych, którzy dostali się na studia w Chinach, Szwajcarii czy Australii. Kto w tym roku otrzyma stypendium? Stypendystów poznamy w maju.

Termin składania wniosków o stypendium z programu Fundacji ORLEN Bona Fide upłynął 27 marca. W tym roku o stypendium ubiega się niemal 70 osób. – W tej chwili trwa wstępna ocena złożonych wniosków. Rekrutacja do programu jest dwuetapowa. Osoby, które zakwalifikują się do drugiego etapu zaprosimy na indywidualne rozmowy z komisją i na ich podstawie wyłonimy tegorocznych stypendystów – mówi Angelika Niedziółka z Fundacji ORLEN, kierowniczka programu Bona Fide.

Wielka Brytania, Stany Zjednoczone i Chiny

Fundacja ORLEN stworzyła program Bona Fide zmyślą o studentach, który dostali się na uczelnie z pierwszej pięćdziesiątki Akademickiego Rankingu Uniwersytetów Świata (ranking za rok 2023) – tzw. Listy szanghajskiej. O stypendium mogą się ubiegać także ci studenci, którzy planują rozpocząć studia na jednej z uczelni znajdujących się w pierwszej dziesiątce Światowego rankingu przedmiotów akademickich za rok 2023 (Global Ranking of Academic Subjects 2023). Pod uwagę bierzemy kierunki: ekonomia, finanse, prawo, nauki polityczne.

Wśród studentów, którzy złożyli wnioski w tegorocznej edycji programu, największą grupę stanowią ci, którzy zdecydowali się na kształcenie w Wielkiej Brytanii. Zamierzają podjąć studia na takich uczelniach jak Uniwersytet Oksfordzki, Kolegium Uniwersyteckie w Londynie (UCL) oraz Uniwersytet Cambridge.

Drugim najczęściej wybieranym kierunkiem przez studentów starających się o stypendium Bona Fide są Stany Zjednoczone i takie uniwersytety jak: Uniwersytet Harwardzki, Uniwersytecie Duke w Durham oraz Uniwersytet Kalifornijski w Berkeley.

Choć stypendyści najliczniej wybierają kraje anglosaskie, to wśród wnioskujących o stypendium są także osoby, które dostały się na studia na renomowanych uniwersytetach w Chinach, Szwajcarii czy Australii.

Wyniki do 31 maja

Program stypendialny Bona Fide Fundacja ORLEN powołała w 2018 r. − Stworzyliśmy ten unikalny program, bo brakowało propozycji wsparcia nauki studentów, którzy dostali się na najbardziej prestiżowe zagraniczne uczelnie. W ciągu sześciu lat wsparliśmy kształcenie 59 wybitnych studentów – mówi Katarzyna Fabbri, członkini Zarządu Fundacji ORLEN.

Kto w tym roku otrzyma stypendium Bona Fide? Listę stypendystów opublikujemy do 31 maja 2024 r.