30.06.2022

Spotkanie stypendystów Fundacji ORLEN. Co młodzież może zrobić dla klimatu?

Warsztaty o bioróżnorodności, gra terenowa o zapylaczach oraz własnoręcznie robiony las w słoiku i zielone kompozycje kokedamy –
to atrakcje jakie Fundacja ORLEN zaproponowała swoim stypendystom podczas spotkania integracyjnego.

Wraz z rozpoczęciem wakacji Fundacja ORLEN zaprosiła stypendystów dwóch programów stypendialnych – „Dla Orłów” oraz „Mam pasję powyżej średniej” − na spotkanie warsztatowe, podczas którego młodzi ludzie mogli podyskutować, zdobyć wiedzę na temat bioróżnorodności, ochrony klimatu i powietrza.

Przyroda interesuje młodych​

Zaproponowaliśmy stypendystom grę terenową o zapylaczach, ale także zachęciliśmy ich do tego, by własnoręcznie przygotowali zielone kompozycje z wielu gatunków roślin. Każdy mógł wykonać zarówno las w słoiku jak i zielone kule, czyli kokedamy.

 – Byliśmy bardzo pozytywnie zaskoczeni tym jak aktywnie stypendyści uczestniczyli w warsztatach, jak bardzo byli zainteresowani tematami związanymi z ochroną przyrody – mówi Dariusz Dadun z Fundacji ORLEN, koordynator programu „Dla Orłów”.

– Wielu uczestników spotkania nawiązało nowe znajomości, wymieniło się kontaktami – podkreśla Małgorzata Rogowska z Fundacji ORLEN, koordynatorka programu „Mam pasję powyżej średniej”. − Mamy nadzieję, że wzajemnie będą się inspirować i dzięki temu osiągać jeszcze lepsze wyniki w nauce, jeszcze mocniej angażować się w aktywności pozaszkolne – dodaje.

Pomnażanie pasji i talentów

Program stypendialny „Dla Orłów” stworzyliśmy z myślą o dzieciach pracowników ORLEN oraz spółek z Grupy Kapitałowej ORLEN, które przystąpiły do programu. „Mam pasję powyżej średniej” to stypendium przeznaczone dla uczniów mieszkających w Płocku i powiecie płockim. Laureatami obu programów zostają uczniowie, którzy mogą pochwalić się bardzo dobrymi wynikami w nauce a także pozaszkolną aktywnością. 

Fundacji ORLEN poza comiesięcznym wsparciem finansowym stypendystów przygotowuje dla nich także dodatkowe atrakcje takie jak debaty oksfordzkie, gry integracyjne, warsztaty kompetencyjne. – Chcemy aby nasi stypendyści pomnażali swoje pasje i talenty – mówi Katarzyna Różycka, prezes Fundacji ORLEN. Zwraca uwagę, że oba programy stypendialne budzą coraz większe zainteresowanie uczniów. − Cieszy nas, że tak wielu uczniów może się pochwalić osiągnięciami naukowymi i pozaszkolną aktywnością − podkreśla prezes Fundacji ORLEN.​