04.04.2023

„Zdrowie dla Płocka”: Zyskaj wsparcie na projekty dla zdrowia. Rusza kolejna edycja programu

Fundacja ORLEN zaprasza do składania wniosków w programie grantowym stworzonym z myślą o mieszkańcach Płocka i powiatów płockiego, gostynińskiego i sierpeckiego. Grantami nagrodzimy najciekawsze projekty z zakresu profilaktyki zdrowotnej. Termin zgłoszeń upływa 29 maja. 

Masz pomysł na to jak zachęcić mieszkańców swojej lokalnej społeczności do aktywności fizycznej? Widzisz, że w twojej miejscowości brakuje zajęć sportowych, przydałyby się konsultacje z psychologiem, warsztaty z dietetykiem? Zapraszamy do złożenia wniosku w programie grantowym Fundacji ORLEN „Zdrowie dla Płocka”. 

Program przygotowaliśmy z myślą o mieszkańcach Płocka oraz powiatów płockiego, gostynińskiego i sierpeckiego. W jego ramach o granty w wysokości do 20 tys. zł na projekty z zakresu profilaktyki zdrowotnej mogą się starać lokalne organizacje, szkoły, przedszkola, instytucje kultury, parafie, koła gospodyń wiejskich czy jednostki ochotniczej straży pożarnej. W tym roku granty z tego programu przyznamy po raz czwarty.

– Programem tym chcemy zachęcić mieszkańców Płocka i sąsiadujących z nim powiatów do tego, by podnosili swoją świadomość na temat profilaktyki zdrowotnej, a także zachęcić ich do regularnej aktywności fizycznej. Cieszą nas szczególnie ciekawe projekty z najmniejszych miejscowości gdzie brakuje oferty zajęć sportowych czy warsztatów ze specjalistami – mówi Katarzyna Różycka, prezeska Fundacji ORLEN.

Ważne zdrowie psychiczne

Wśród projektów, które otrzymały wsparcie w poprzednich edycjach znalazło się m.in. Samodzielne Koło Terenowe nr 168 Społecznego Towarzystwa Oświatowego z Małej Wsi, które przygotowało projekt z myślą o seniorach. Zaplanowane zostały dla nich warsztaty profilaktyki zdrowotnej, zajęcia sportowe takie jak nordic walking, aerobik czy gra w bule.

Z kolei Szkoła Podstawowa im. Armii Krajowej w Blichowie otrzymała grant na realizację projektu „Tanecznym krokiem do olimpiady”, w ramach którego zaplanowała dla młodzieży z terenu gminy naukę tańca brakedance. Niedawno dołączył on do dyscyplin olimpijskich. W programie, który przygotowała placówka jest także turniej taneczny i nagranie teledysku promującego taniec. − Choć pandemia już za nami to ciągle widzimy jej skutki. Nauczyciele wf-u zwracają uwagę, że uczniowie nie wrócili do aktywności fizycznej, są mniej sprawni. Chcieliśmy zaproponować im zajęcia z brakedance, bo to aktywność atrakcyjna dla młodych ludzi. Dzieci wychowujące się w miastach mają dostęp do tego typu zajęć, na wsiach takich możliwości nie ma. Bardzo cieszymy się, że udało nam się otrzymać grant na to przedsięwzięcie, bo inaczej trudno byłoby nam je zrealizować – mówi Joanna Grzywińska-Dybek, dyrektor SP im. Armii Krajowej w Blichowie.

W tegorocznej edycji programu chcemy położyć nacisk na projekty dotyczące zdrowia psychicznego. – Przy ocenie wniosków projekty podejmujące tematykę zdrowia psychicznego będą mogły liczyć na dodatkowe punkty. Zdajemy sobie sprawę jak ważnym problemem we współczesnym świecie jest dobrostan psychiczny. Chcemy by dzięki projektom lokalnych organizacji rodzice, nauczyciele, pedagogowie potrafili rozpoznać symptomy depresji u dzieci, podjąć odpowiednie kroki, zaradzić wykluczeniu. Liczymy także na projekty, które wpłyną na aktywizację innych grup społecznych, w tym seniorów, a przez to na poprawę ich kondycji psychicznej – mówi Magdalena Pietrzak, koordynatorka programu „Zdrowie dla Płocka”. 

Szkolenie: jak stworzyć dobry projekt

Aby projekty przygotowane przez lokalne organizacje były coraz lepsze i ciekawsze, a sam proces przygotowania wniosku łatwiejszy, Fundacja ORLEN zaplanowała stacjonarne szkolenia. Będzie można się na nich dowiedzieć jak pozyskać środki na realizację projektu, jak zaplanować wartościową inicjatywę w zakresie profilaktyki zdrowotnej oraz jakich narzędzi używać do koordynacji projektów społecznych. Dodatkowo zaprosiliśmy gościa specjalnego, który pomoże w wyborze kierunku działań w zakresie zdrowia psychicznego. Szkolenia odbędą się w Płocku (17.04.2023 godz.13:00-17:00), Sierpcu (18.04.2023 godz.13:00-17:00) i Gostyninie (19 kwietnia 2023 godz.14:00-18:00). Zgłoszenia należy kierować na adres zdrowiedlaplocka@orlen.pl.

Na wnioski do programu „Zdrowie dla Płocka” czekamy do 29 maja. Należy je złożyć on-line za pośrednictwem strony:

https://darowiznyfundacja.orlen.pl/#/login

Więcej informacji można znaleźć na podstronie programu​.