21.08.2023

Rusza kolejna edycja programu stypendialnego dla płockich uczniów

„Mam pasję powyżej średniej” to stypendium, które Fundacja ORLEN przyzna utalentowanym uczniom z Płocka i powiatu płockiego. Wystartowała piętnasta edycja tego programu. – Zależy nam na tym by płocka młodzież mogła rozwijać swoje pasje – podkreśla prezeska Fundacji ORLEN. 

„Mam pasję powyżej średniej” to program stypendialny dobrze znany płockiej młodzieży. Został on stworzony z myślą o uczniach klas siódmych i ósmych szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych.

Program jest podzielony na segmenty: naukowy i sportowy. W przypadku stypendium naukowego wymagana średnia ocen dla uczniów szkoły podstawowej wynosi co najmniej 4,75. Dla uczniów szkół ponadpodstawowych co najmniej 4,5. W przypadku stypendium sportowego − 4,0. Pod uwagę brany jest także udział uczniów w wolontariacie, zaangażowanie w działalność organizacji pozarządowych czy aktywność w lokalnym środowisku.

− Programy stypendialne to jeden z filarów działalności Fundacji ORLEN, prowadzimy ich aż sześć. Tylko w ubiegłym roku stypendiami wspieraliśmy blisko 800 utalentowanych uczniów i studentów. Jeden z naszych programów „Mam pasję powyżej średniej” jest skierowany wyłącznie do uczniów z Płocka i powiatu płockiego. Zależy nam na tym by wesprzeć płocką młodzież w rozwijaniu swoich pasji, pomnażaniu talentów i pięciu się w górę – mówi Katarzyna Różycka, prezeska Fundacji ORLEN.

Fundacja ORLEN w tym roku zdecydowała o zwiększeniu budżetu tego programu stypendialnego. Dzięki temu uczniowie mogą liczyć na wyższe niż w poprzednich latach stypendium. Dla uczniów szkół podstawowych będzie to 250 zł miesięcznie, a dla uczących się w szkołach ponadpodstawowych 350 zł miesięcznie.

Marzenie? Grać w reprezentacji

Jedną z ubiegłorocznych stypendystek Fundacji ORLEN jest licealistka Kalina Strześniewska. Może się pochwalić nie tylko bardzo dobrymi wynikami w nauce ale także sportową pasją, którą stale rozwija. Kalina od 8 lat trenuje piłkę nożną. − W ubiegłym roku byłam powoływana do reprezentacji Polski kobiet do lat 15. To najwyższe wyróżnienie sportowe – mówi nasza stypendystka.  Na swoim koncie ma już złoty medal zdobyty na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w piłce nożnej kobiet do lat 15. Zdobyła go z reprezentacją Mazowsza

Nasza stypendystka cztery razy w tygodniu uczestniczy w treningach piłkarskich, raz w tygodniu w treningu motorycznym. Mimo tego, że treningi zajmują jej wiele czasu, jest wzorową uczennicą. Szkołę podstawową skończyła ze średnią 5,44, rozwija pozasportowe zainteresowania takie jak fotografia i podróże. W tym roku zaczęła grę w klubie Diamenty Warszawa w zespole juniorek. – Marzenia? Chcę z drużyną wygrać Centralną Ligę Juniorek U-18. A w przyszłości być w reprezentacji narodowej, grać w zagranicznym klubie – wybiega w przyszłość Kalina.

Stypendium „Mam pasję powyżej średniej” wykorzystała na rozwijanie sportowych zainteresowań. – Pomogło mi ono w sfinansowaniu dodatkowych zajęć piłkarskich, wyjazdów na turnieje, jak np. międzynarodowy turniej piłkarski na Majorce w październiku 2022 r., gdzie z koleżankami z klubu dostałyśmy się do ćwierćfinałów. Rywalizowałyśmy tam z takimi drużynami jak Real Madryt Femenino czy FC Barcelona Femení w mojej kategorii wiekowej – opowiada Kalina Strześniewska.

Złóż wniosek do 30 września                                                                                                 `

Stypendia przyznawane przez Fundację ORLEN to nie tylko comiesięczne finansowe wsparcie uczniów. – Chcemy młodzież inspirować, dać jej okazję do spotkania z rówieśnikami, dzielenia się swoimi pasjami. Dlatego też każdego roku zapraszamy naszych stypendystów na spotkania integracyjne, warsztaty kompetencyjne, wspólne wyjazdy – opowiada Magdalena Pietrzak z Fundacji ORLEN, koordynatorka programu „Mam pasję powyżej średniej”.

By ubiegać się o stypendium „Mam pasję powyżej średniej” należy złożyć wniosek on-line. Szczegóły można znaleźć na stronie internetowej: fundacja.orlen.pl. Do wniosku należy załączyć skany wskazanych w nim dokumentów. Wnioski można składać do 30 września.