15.06.2023

Startuje program grantowy Fundacji ORLEN – 3 mln zł do zdobycia

Masz pomysł na ciekawy projekt dla lokalnej społeczności? Rusza kolejna edycja największego programu grantowego Fundacji ORLEN – „Moje miejsce na Ziemi”. Na wsparcie lokalnych inicjatyw Fundacja przeznaczy w tym roku aż 3 mln zł. Zgłoszenia będą przyjmowane do 31 lipca. Plenerowe kino na wsi, lekcje gry w bule, gminny turniej, a nawet budowa tradycyjnego pieca do wypieku chleba, który posłuży podczas warsztatów – to tylko kilka spośród tysiąca trzystu projektów, które Fundacja ORLEN wsparła grantami w pięciu edycjach programu „Moje miejsce na Ziemi”. 

− Zależy nam na ciekawych, nieszablonowych projektach, które wzbogacą życie lokalnej społeczności, a jednocześnie będą odpowiedzią na ich potrzeby. Do programu mogą zgłaszać się organizacje pozarządowe, lokalne instytucje, koła gospodyń wiejskich, jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych, szkoły czy parafie – mówi Marta Soluch, członkini zarządu Fundacji ORLEN.

3 mln zł na granty

W szóstej edycji przyznawane będą granty w wysokości 10 000, 15 000, 20 000 i 25 000 zł na projekty związane z ekologią, sportem, bezpieczeństwem, kulturą, ochroną zwierząt czy zrównoważonym rozwojem. − W tym roku chcemy położyć szczególny nacisk na projekty przygotowane z myślą o seniorach i ich aktywizacji społecznej. Projekty skierowane do tej grupy mogą liczyć na dodatkowe punkty – mówi Małgorzata Rogowska, koordynatorka programu „Moje miejsce na Ziemi”. Tegoroczna pula to aż 3 mln zł. 

Integracja seniorów, teatr dla młodzieży

Jednym z laureatów poprzedniej edycji programu „Moje miejsce na Ziemi” jest stowarzyszenie „Zwykłe Seniorki Mają Moc” z Czekanowa na Śląsku. By zaanimować lokalną społeczność, wyciągnąć z domów osoby starsze z gmin Zbrosławice i Pyskowice oraz pielęgnować lokalną tożsamość, organizacja zaproponowała projekt związany z historią powstań śląskich.

– Choć wychowaliśmy się na Śląsku, to brakuje nam ugruntowanej wiedzy o lokalnej kulturze i historii. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jaką wagę miało włączenie Śląska do Polski, a mieszkamy na terenach powstańczych – mówi Elżbieta Pszowska, prezes stowarzyszenia „Zwykłe Seniorki Mają Moc”. W ramach projektu odbywają się prelekcje historyczne i zajęcia z tradycyjnymi śląskimi pieśniami. Stowarzyszenie przygotowało także marsz nordic walking śladami powstańców, wycieczkę do Muzeum Śląskiego oraz Muzeum Powstań Śląskich.

Program „Moje miejsce na Ziemi” cieszy się ogromną popularnością. W zeszłym roku organizacje złożyły blisko 2,5 tys. wniosków. Fundacja ORLEN przyznała wówczas 170 grantów.

– Jesteśmy dumni, że dzięki tym grantom w wielu miejscowościach – zwłaszcza na wsiach czy w mniejszych miastach − pojawiają się propozycje zajęć kulturalnych, sportowych, z zakresu profilaktyki zdrowotnej czy ekologii – mówi Marta Soluch

Wnioski do programu można składać do 31 lipca za pośrednictwem formularza on-line.