Myśmy już byli… Intrygujące życiorysy bohaterów Starych Powązek
Stare Powązki to nie tylko piękne, zabytkowe nagrobki, ale i historie wybitnych Polaków, którzy zostali tam pochowani. Dzięki filmowi, którego produkcję wsparła Fundacja ORLEN, uczniowie będą mogli poznać ich nietuzinkowe biografie.
24 listopada w warszawskiej Kinotece odbyła się projekcja wyjątkowego filmu dokumentalnego „Myśmy już byli. Bohaterowie Starych Powązek”, po którym mieliśmy przyjemność spotkać się z jego reżyserką – Anetą Kopacz. To wyjątkowa produkcja złożona z archiwalnych nagrań wypowiedzi elity polskiego życia kulturalnego, ich krótkich biogramów i nagrań ze współczesnych Powązek.
Dokument został nakręcony z myślą o edukacji polskich uczniów na temat naszej wspólnej historii. Film pozwala lepiej poznać wybitnych polskich aktorów, piosenkarzy, muzyków, pisarzy, którzy spoczęli na Cmentarzu Powązkowskim. Pojawiają się w nim m.in. takie postacie jak: Kalina Jędrusik, Irena Kwiatkowska, Gustaw Holoubek czy Zbigniew Herbert. Muzykę do tego obrazu skomponował Leszek Możdżer, kompozytor, pianista jazzowy i autor muzyki filmowej.
Po seansie odbyło się spotkanie z reżyserką filmu, Anną Kopacz, laureatką wielu prestiżowych nagród dokumentalistką, nominowaną w 2013 r. do Oscara za najlepszy film krótkometrażowy „Joanna”. Rozmowę poprowadziła filmoznawczyni Beata Zaborek.
- Mój klucz przy pracy nad filmem był taki, żeby pokazać te wielkie osobistości, które spoczywają na Powązkach, które i swoim życiem, i swoja twórczością, miały nam wiele do przekazania – powiedziała reżyserka filmu, Aneta Kopacz. – Kiedy zapoznawałam się z archiwaliami, oglądałam stare filmy z aktorami, którzy spoczywają na Powązkach czy filmy o nich: o Tadeuszu Nalepie, Wojciechu Młynarskim, Agnieszce Osieckiej i innych osobistościach, to wpadłam w zupełnie inne czasy, inny rytm. To było piękne doświadczenie, poza pośpiechem dzisiejszego, współczesnego życia – dodała.
Film powstał po to, by dać nauczycielom narzędzie do prowadzenia zajęć o współczesnej historii Polski, postaciach zasłużonych dla polskiej kultury. Słowa bohaterów Powązek prowadzą nas, odbiorców, przez ich prywatne refleksje na temat życia, śmierci, miłości – kwestiach bliskich każdemu człowiekowi. I choć wielu z nich od dawna nie żyje, ich przemyślenia są ponadczasowe.
− Wspieranie dzieci i młodzieży w procesie edukacji i rozwijaniu talentów jest jednym z filarów funkcjonowania naszej Fundacji – mówi Katarzyna Różycka, prezeska Fundacji ORLEN. – Z chęcią wsparliśmy prace nad tą ciekawą produkcją. Mamy nadzieję, że uczniowie polskich szkół będą wychodzili z seansów zainspirowani do nauki o naszej historii – dodała.
Dokument powstał dzięki współpracy Energi, Fundacji ORLEN, Fundacji Orlen dla Pomorza, Fundacji PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza, Fundacji PZU oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej z Fundacją Stare Powązki.