07.12.2023

Najciekawsze projekty wolontariuszy Fundacji ORLEN nagrodzone

5 grudnia w Dniu Wolontariusza rozstrzygnęliśmy plebiscyt na najlepszy wolontariat roku 2022/2023. Największe uznanie pracowników Grupy ORLEN zyskali wolontariusze ORLEN OIL, którzy zorganizowali spartakiadę dla dzieci z domów dziecka i placówek opiekuńczo wychowawczych. Pamiątkowe statuetki wręczyliśmy wyróżnionym na Gali Wolontariatu. 

Po raz kolejny Międzynarodowy Dzień Wolontariusza obchodzony 5 grudnia był okazją do spotkania wszystkich tych pracowników Grupy ORLEN, którzy angażują się w działania dobroczynne w ramach Programu Wolontariatu Pracowniczego.

Była to też doskonała okazja do wolontariackiego podsumowania roku 2023. A jest się czym chwalić. W tym roku wolontariusze zorganizowali ponad 180 akcji. Zaangażowało się w nie 2,8 tys. wolontariuszy w tym ponad 2 tys. pracowników Grupy ORLEN. Wolontariusze na bezinteresowną pracę na rzecz innych przeznaczyli ponad 15 tys. godzin a z ich wsparcia skorzystało ponad 14 tys. beneficjentów.

Spartakiada, olimpiady specjalne, audiobook

Podczas Gali Wolontariatu rozstrzygnięty został plebiscyt organizowany przez Fundację ORLEN na najlepszy projekt wolontariacki roku 2022/2023. Spośród akcji zorganizowanych przez pracowników od 1 lipca 2022 r. do 30 czerwca 2023 r., Fundacja ORLEN wybrała 20, na które do 20 listopada pracownicy Grupy ORLEN mogli głosować w intranecie. Głosy oddało 1,6 tys. pracowników.

Największe uznanie pracowników Grupy ORLEN zyskali wolontariusze ORLEN OIL, którzy zorganizowali spartakiadę dla dzieci z domów dziecka i placówek opiekuńczo wychowawczych województwa podkarpackiego.

− Jest nam niezmiernie miło, że nasz projekt zostały doceniony. To wysiłek wielu wolontariuszy, wielu środowisk, które poświęcają swój wolny czas, żeby przygotować coś dla dzieci wychowujących się w domach dziecka – mówi Marcin Józefowicz z ORLEN Oil, lider projektu. Wolontariusze z tej spółki spartakiadę organizują od 2019 r. – Zanim zacząłem pracę w ORLENIE byłem wychowawcą w domu dziecka. Wiem, że dzieci najchętniej spędzają czas przy elektronice, konsoli. Tymczasem wychowanie poprzez sport odgrywa ogromną rolę w życiu młodego człowieka. Spartakiadą chcemy ich zachęcić do aktywności sportowej, ale także zintegrować, dać okazję do nawiązywania przyjaźni.

Drugie miejsce w plebiscycie zajęła grup wolontariuszy ORLEN m.in. kierowników terminali paliw oraz pracowników obszaru logistyki, którzy wsparli XI Dolnośląski Mityng w Narciarstwie Biegowym Olimpiad Specjalnych. Wolontariusze zaangażowali się w opiekę nad zawodnikami. Dbali m.in. o to by terminowo stawili się na starcie, zagospodarowali im czas oczekiwania na zawody.

Laureatami trzeciego miejsca zostali wolontariusze Energii, którzy w ramach projektu ,,Masz tę moc” nagrali audiobook z 10 bajkami motywacyjnym, które trafiły do 15 placówek opiekuńczo-wychowawczych.

− Jesteście piękni gdy rozdajecie herbatę i swoje serce, kiedy z innymi ludźmi rozmawiacie o cierpieniu. Jesteście piękni ze swoją czujnością na potrzeby innych. W imieniu całego Zarządu Fundacji ORLEN chciałam wam podziękować za wspaniałe działania dobroczynne i życzyć żebyście nie ustawali– mówiła do wolontariuszy Katarzyna Różycka, prezeska Fundacji ORLEN.

Wolontariusz Roku

Nie zabrakło też nagród specjalnych. Nagrodę za debiut wolontariacki otrzymali wolontariusze ORLEN Aviation, którzy wyremontowali świetlicę socjoterapeutyczną „Mały Książę”. Za promowanie idei wolontariatu nagrodzeni zostali wolontariusze z Działu Zakupów dla Stacji Paliw ORLEN. Dział ten od czterech lat angażuje się w działania proponowane przez Fundację ORLEN, przygotowuje też akcje według własnego pomysłu i co roku wykorzystuje dzień wolny przeznaczony na wolontariat.

Wolontariuszem Roku został Mateusz Hebda z ORLEN Południe, który do udziału w 10 akcjach prowadzonych w tej spółce w latach 2022/2023 zaanimował aż 175 wolontariuszy.

Nagrodę Zarządu Fundacji ORLEN otrzymali z kolei wolontariusze ORLEN Centrum Usług Korporacyjnych za akcję w domu dziecka w Krakowie. Zaangażowało się w nią 42 wolontariuszy, którzy umyli 55 okien, pomalowali kuchnię, pokój, sufit w łazience, przedpokoje w dwóch mieszkaniach.

Z początkiem stycznia minie 5 lat odkąd Fundacja ORLEN zaczęła rozwijać Program Wolontariatu Pracowniczego. Licznik wolontariackich akcji imponuje. Tych zorganizowanych z inicjatywy wolontariuszy było w ostatnich pięciu latach niemal 650, ze wsparcia skorzystało ponad 51,5 tys. beneficjentów. Na działania dobroczynne przeznaczyliśmy ponad 62 tys. godzin. To 7 lat i 29 dni charytatywnej pracy bez przerwy.