27.09.2022

„Zdrowie dla Płocka” – ostatnie chwile na złożenie wniosku

Do 30 września można składać wnioski o grant w programie Fundacji ORLEN przeznaczonym dla organizacji z Płocka i sąsiadujących z nim powiatów. Zwycięskie projekty otrzymają do 20 tys. złotych na prozdrowotne inicjatywy. 

To już trzecia odsłona programu „Zdrowie dla Płocka”. Jego celem jest promocja profilaktyki zdrowotnej. − O grant w wysokości do 20 tys. zł mogą ubiegać się m.in. szkoły, biblioteki, domy kultury, koła gospodyń wiejskich, jednostki OSP czy parafie z Płocka i powiatów płockiego, gostynińskiego i sierpeckiego. Budżet programu to 300 tys. zł – podkreśla Adam Kobryń z Fundacji ORLEN, koordynator programu „Zdrowie dla Płocka”.

Pilates, warsztaty relaksacji

W ubiegłorocznej edycji wsparliśmy 23 organizacje, które zdecydowały się na prozdrowotne projekt dla swoich lokalnych społeczności. Jednym z beneficjentów było Koło Gospodyń Wiejskich Dobrzykowianki z Dobrzykowa, które zwróciło uwagę na problem zdrowia psychicznego, przewlekłego stresu.

– Zauważyłyśmy, że w efekcie pandemii nasi mieszkańcy więcej czasu spędzają w domach, w odosobnieniu. Dotyczy to zarówno dorosłych, jak i dzieci, które przez długi czas uczyły się zdalnie. Jesteśmy bardziej zestresowani, przygnębieni, osamotnieni. Nasz projekt był odpowiedzią na te problemy – opowiada Małgorzata Zielińska-Kowalewska, koordynatorka projektu z Koła Gospodyń Wiejskich Dobrzykowianki. KGW Dobrzykowianki w ramach projektu zorganizowało m.in. spotkanie z psychologiem, warsztaty dietetyczne i relaksacyjne. 

Z kolei Biblioteka Publiczna w Mochowie zaproponowała projekt „Żyj aktywnie i zdrowo” propagujący zdrowy styl życia wśród dzieci i dorosłych. W programie były m.in. zajęcia z rytmiki, jogi czy pilatesu. 

Potrzeby społeczności

− W ubiegłorocznej, drugiej edycji programu „Zdrowie dla Płocka”, Fundacja ORLEN otrzymała ponad 60 proc. wniosków więcej niż w roku 2020. Pokazało to jak dużym zainteresowaniem cieszą się działania z zakresu profilaktyki zdrowotnej wśród mieszkańców Płocka i sąsiednich powiatów – mówi Agata Górnicka, Dyrektor Biura Relacji z Otoczeniem w ORLEN. I dodaje: − Jesteśmy przekonani, że kontynuacja tej inicjatywy, przyczyni się do jeszcze większej aktywizacji lokalnych społeczności oraz zwiększenia ich świadomości na temat profilaktyki zdrowotnej. Darowizny o łącznej wartości 300 tys. złotych otrzymają te organizacje, które najlepiej określą potrzeby lokalnej społeczności i trafnie na nie odpowiedzą.

Wnioski można składać za pośrednictwem form​ularza on-line. Czekamy na nie do godz. 23.59 w dniu 30 września. Więcej informacji można znaleźć na podstronie programu​.