20.02.2024

Za nami ferie dla Rodzinnych Domów Dziecka

W tym roku na zimowisko zaprosiliśmy 20 rodzin, które spędziły wspólnie czas w Piwnicznej-Zdroju i Krynicy-Zdroju. To w sumie ponad 200 osób – wychowanków i opiekunów Rodzinnych Domów Dziecka i placówek opiekuńczo-wychowawczych.

– W styczniu i lutym odbywały się kolejne turnusy naszego zimowiska. W tym roku 20 rodzin wypoczywało w malowniczej Piwnicznej-Zdroju i Krynicy-Zdroju. – Uczestnicy wzięli udział w wycieczce po okolicznych zabytkach np. Zamku w Muszynie i Ogrodach Sensorycznych, a także po Krynicy-Zdroju, mieli okazję uczestniczyć w kuligu i biesiadzie przy ognisku – mówi Justyna Niemczynowicz, koordynatorka programów dla Rodzinnych Domów Dziecka w Fundacji ORLEN. – Był czas na wspólne spacery po górach lub jazdę na nartach. W hotelu na dzieci czekały liczne animacje i warsztaty prowadzone przez wolontariuszy m.in. warsztaty szachowe, nurkowania czy Aikido – dodaje.

Wypoczynek i integracja

– Ferie były dla nas niesamowitym przeżyciem rodzinnym. Cudowny czas, który mogliśmy spędzić razem. Aura nam sprzyjała. Mnóstwo atrakcji. Dzieci się wybawiły – niektóre po raz pierwszy miały okazję jechać wozem konnym! – mówi Agnieszka Rzeszowska, uczestniczka wyjazdu, prowadząca Rodzinny Dom Dziecka. – Wszystkie wyjazdy, wycieczki integrowały naszą rodzinę, ale również integrowały nas z innymi rodzinami. Mogliśmy porozmawiać, wymienić między sobą doświadczenia – dopowiada.

 

Czas pełen wrażeń

Na feriach nie brakowało atrakcji. Każdy dzień miał inny temat przewodni. W ten sposób dzieci mogły poznać elementy kultury hiszpańskiej, brazylijskiej i amerykańskiej. Każdy znalazł coś dla siebie – zarówno miłośnicy zajęć plastycznych, jak i sportowcy. Uczestnicy wykonywali hiszpańskie maski, wzięli udział w grze terenowej, biesiadowali przy ognisku z kapelą góralską, byli na kuligu i wiele, wiele więcej… Mamy nadzieję, że czas spędzony z nami będzie dobrze wspominany przez dużych i małych uczestników ferii.

Wieloletnia współpraca

Rodzinne Domy Dziecka to ważna grupa beneficjentów Fundacji ORLEN. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w pieczy zastępczej przebywa obecnie ponad 72 tysiące dzieci, z czego ponad 55 tysięcy wychowuje się rodzinach zastępczych. Kierujemy do nich rozmaite działania: stypendia za szczególne osiągnięcia dla dzieci i młodzieży, wspieramy rodziny darowiznami i organizujemy dla nich wypoczynek letni i zimowy. Ferie zimowe dla Rodzinnych Domów Dziecka i placówek opiekuńczo-wychowawczych organizujemy już od ponad 10 lat!