Gala Wolontariatu: projekty wolontariuszy nagrodzone
To już tradycja, że Międzynarodowy Dzień Wolontariusza, obchodzony 5 grudnia, jest okazją do spotkania wolontariuszy Fundacji ORLEN. Tym razem niemal 300 pracowników różnych spółek Grupy ORLEN spotkało się w ORLEN Arenie w Płocku. Była to dobry czas na podsumowania. Tegoroczne wolontariackie statystyki imponują. Fundacja ORLEN zamknie rok z niemal 160 akcjami przygotowanymi przez pracowników. Zaangażowało się w nie blisko 3 tys. wolontariuszy.
Życzenia i podziękowania w imieniu Zarządu ORLEN S.A. złożył wolontariuszom obecny na Gali Wolontariatu Artur Osuchowski, Członek Zarządu ds. Energetyki i Transformacji Energetycznej. − To Wy, drodzy wolontariusze, wspólnie napędzacie dobro. Wasza pasja, wasze zaangażowanie to siła, która nas wszystkich łączy. Dzisiejsza Gala to czas, żeby docenić wszystkich, którzy na co dzień − bez specjalnego rozgłosu, bez oczekiwania na specjalne pochwały − niosą pomoc innym – podkreślał Artur Osuchowski.
Wolontariuszy na Gali przywitała Iwona Ryniewicz, Prezes Fundacji OLREN. − To co robicie, to unikatowa rzecz na polskim rynku. Wiele korporacji szuka patentów na wolontariat. My tych patentów mamy tysiące, bo mamy tysiące wolontariuszy z fantastycznymi pomysłami. Jesteście kreatywni, gotowi do działania, oddani temu co robicie. A robicie to z wielką pasją i za tę pasję nieustająco będziemy Wam dziękować – mówiła Iwona Ryniewicz.
2,1 tys. oddanych głosów
Podczas Gali Wolontariatu rozstrzygnięty został konkurs na Wolontariat Roku organizowany przez Fundację ORLEN. Spośród akcji zorganizowanych przez pracowników od 1 lipca 2023 r. do 30 czerwca 2024 r., Fundacja ORLEN wybrała siedemnaście. Pracownicy Grupy ORLEN mogli głosować na wybrany projekt w intranecie. Głosy oddało ponad 2,1 tys. pracowników.
I miejsce w konkursie zdobyli wolontariusze ORLENU, którzy zrealizowali akcję w schronisku dla zwierząt w Tomarynach w województwie warmińsko-mazurskim. Własnoręcznie wykonali wiaty, dzięki którym bezdomne psy mogą schować się przed deszczem i słońcem. Część czasu spędzonego w schronisku przeznaczali na spacery z czworonogami. Placówce przekazali także specjalistyczną karmę dla zwierząt. – Chciałam bardzo podziękować za wszystkie oddane głosy dziękuje moim towarzyszom, z którymi wspólnie budowaliśmy wiaty. Jest to dla nas bardzo duże wyróżnienie. Wspólnie Możemy zmieniać świat naszych czworonożnych przyjaciół, którzy cierpią w schroniskowych warunkach – mówiła Paulina Sakowska, liderka zwycięskiego projektu.
II miejsce w konkursie na Wolontariat Roku zajęli wolontariusze ORLENU, którzy zaangażowali się w sprzątanie rzeki Skrwy. III miejsce przypadło w udziale grupie z ORLEN Laboratorium i ORLENU, która zorganizowała akcję MOCarne Malowanie. Wolontariusze wyremontowali pokoje dzieci z niepełnosprawnością intelektualną w ośrodku w Mocarzewie koło Płocka.
Nie zabrakło też nagród specjalnych. Nagrodę Prezesa Zarządu ORLEN Ireneusza Fąfary dla − Wolontariusza Roku otrzymała Ewa Tokarska ze spółki ORLEN CUK. Ewa od kilku lat jest liderką projektów wolontariackich skierowanych do dzieci, osób starszych czy pacjentów hospicyjnych. Od lipca 2023 r. do czerwca 2024 r. wraz z zespołem wolontariuszy zrealizowała aż pięć projektów wolontariackich. Każda akcja była wartościowa, starannie zaplanowana i przeprowadzona z sukcesem. − Chciałam bardzo podziękować Fundacji ORLEN za to, że dzięki niej możemy czynić dobro. Dziękuję wszystkim wolontariuszom, którzy są aktywni i angażują się w akcje w firmie i poza nią. W sposób szczególny chciałabym podziękować osobom, które mnie najbardziej wspierają w wolontariacie i są dzisiaj ze mną na Gali: Eli Gutowskiej i Anecie Nowak – mówiła po odebraniu nagrody Ewa Tokarska.
Nagrodę Dyrektor Wykonawczej ds. Kadr otrzymała akcja „Razem możemy więcej – Super Mocni 2”. Zespół wolontariuszy ORLENU, których liderem był Michał Nowak, zachęcał najmłodszych do sięgania po książki. W 10 wiejskich miejscowościach gminy Pruszcz Gdański, które mają ograniczony dostęp do kultury, zorganizowali spotkania z ciekawymi lekturami. W projekcie wzięło udział ponad 300 dzieci i ich rodziców. – Już złożyliśmy projekt na przyszły rok. Tym razem chcemy odwiedzić 15 miejscowości – zapowiedział Michał Nowak.
Zarząd Fundacji ORLEN przyznał nagrodę specjalną za zaangażowanie w akcję „Zostań Pomocnikiem św. Mikołaja – spełnij marzenia!”. Otrzymało ją 41 wolontariuszy z Gdańska, Płocka i Warszawy, którzy w grudniu 2023 roku postanowili zrobić niespodziankę samotnym seniorom ze Spółdzielni Socjalnej „Sercem do Ludzi”. Spełnili ich świąteczne marzenia i zorganizowali wspólne świąteczne spotkanie. Lider projektu Adam Nazaruk przyznał, że akcja się rozrasta. W tym roku zaangażowało się w nią dwukrotnie więcej wolontariuszy.
Na pomoc powodzianom
We wrześniu i październiku wolontariusze ORLENU w sposób szczególny zaangażowali się w pomoc osobom dotkniętym powodzią. Nagrodę specjalną Dyrektora Wykonawczego ds. Kontroli i Bezpieczeństwa za to zaangażowanie otrzymał wolontariusz ORLENU Mateusz Rużyła z zespołem. W ramach oddolnej akcji „Pomoc dla Pracowników Stacji Paliw poszkodowanych w wyniku powodzi 2024” sześciu wolontariuszy tego zespołu pomogło pani Elżbiecie z Opolszczyzny. Jej mieszkanie zostało zalane podczas powodzi. Wolontariusze uprzątnęli mieszkanie, zbili namoknięte tynki.
− Wolontariat w grupie ORLEN ma Waszą twarz − przyjazną i życzliwą dla innych. Twarz ludzi, którzy są w stanie poświęcić własny czas, żeby innym chociaż przez chwile było lepiej – podkreśliła Iwona Ryniewicz, Prezes Fundacji ORLEN.– W Fundacji ORLEN towarzyszymy Wam od lat i obiecujemy, że będziemy Wam w dalszym ciągu towarzyszyć. Chcemy ułatwiać Wam pomaganie, i podsuwać pomysły − dodała.
Pełna Lista nagrodzonych
Projekt wolontariacki roku 2023/2024
I miejsce: Wiaty wypoczynkowe dla schroniskowych psów – ORLEN, liderka projektu: Paulina Sakowska
II miejsce: Operacja czysta rzeka Skrwa – ORLEN, liderka projektu: Iwona Niedzielak
III miejsce: MOCarne Malowanie − ORLEN Laboratorium i ORLEN, liderka projektu: Małgorzata Zielińska-Kowalewska
- Nagroda specjalna Prezesa Zarządu ORLEN − Wolontariusz Roku: Ewa Tokarska
- Nagroda specjalna Zarządu Fundacji ORLEN za zaangażowanie w akcję „Zostań Pomocnikiem św. Mikołaja – spełnij marzenia!”: Adam Nazaruk z zespołem
- Nagroda specjalna Dyrektora Wykonawczego ds. Kontroli i Bezpieczeństwa za zaangażowanie na rzecz poszkodowanych w powodzi: Mateusz Rużyła z zespołem
- Nagroda specjalna Dyrektor Wykonawczej ds. Kadr za zaangażowanie w akcję „Razem możemy więcej – Super Mocni”: Michał Nowak z zespołem
- Nagroda specjalna Fundacji PGNiG: Paweł Kantorski
- Nagroda specjalna Fundacji Energa: Tomasz Rubanowicz i Piotr Krysiński, założyciele Fundacji Kropelka Energii
- Nagroda specjalna Fundacji Anwil: zespół wolontariuszy w składzie Jacek Sikora, Paweł Figas, Damian Olszewski, Mariusz Chełminiak za realizację projektu: „Zostań św. Mikołajem. Pomagamy potrzebującym”.