09.08.2024

Rodzinne Domy Dziecka na wakacjach z Fundacją ORLEN

Plażowanie, rejs, wycieczki, wspólne gry i zabawy – tak w nadmorskim Dźwirzynie wypoczywają dzieci wychowujące się w Rodzinnych Domach Dziecka oraz ich opiekunowie.

Cztery turnusy, ponad 200 osób z 20 Rodzinnych Domów Dziecka z różnych zakątków Polski – to wakacyjny wypoczynek, który przygotowaliśmy dla dzieci i ich opiekunów. W tym roku ponownie wypoczywamy w Dźwirzynie (woj. zachodniopomorskie).

− Fundacja ORLEN od przeszło 20 lat udziela wsparcia tym niezwykłym rodzinom. Jedną z inicjatyw są coroczne wyjazdy na wakacje i ferie – mówi Justyna Niemczynowicz z Fundacji ORLEN, koordynatorka Programu Wsparcia Rodzinnych Domów Dziecka. − Wiemy jak dla tych niezwykłych rodzin ważne jest to, by oderwać się od codzienności, spędzić wspólnie czas, gromadzić rodzinne wspomnienia. Staramy się by podczas tego wypoczynku mogli poznać polskie wybrzeże. Dla dzieci przygotowujemy zajęcia i animacje. Chcemy by były dla nich okazją nie tylko do zabawy, integracji z rówieśnikami z innych rodzin ale i do rozwijania zainteresowań, zdobywania nowych umiejętności.

Bezcenny czas

Zakończył się już pierwszy turnus, podczas którego nie zabrakło plażowania i wycieczek po okolicy. Rodziny poznały nie tylko Dźwirzyno ale i Kołobrzeg. Spacerowaliśmy nadmorskim deptakiem, poznaliśmy historię kołobrzeskiej latarni morskiej, zaokrętowaliśmy się na statek „Jantar”, którym przepłynęliśmy dwie mile morskie, odwiedziliśmy aquapark.

− Bardzo ważne jest dla nas to, żeby zmienić otoczenie. Dzięki temu dzieci poznają coś nowego, zapoznają się z innymi dziećmi, a uwielbiają zawierać nowe znajomości. My możemy się integrować z innymi rodzicami i opiekunami, wymieniać doświadczenia to jest bezcenne. Poza tym mam chwilę oddechu − nie muszę gotować, bo posiłki mam zagwarantowane – śmieje się Katarzyna Lis, która w Bydgoszczy prowadzi placówkę opiekuńczo-wychowawczą typu rodzinnego. Do Dźwirzyna przyjechała z dziewiątką dzieci. − Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że mogliśmy wziąć udział w wakacjach z Fundacją ORLEN. Było przecudownie, fantastycznie, mieliśmy zagwarantowane dużo atrakcji i bardzo dobre warunki – podkreśla Katarzyna Lis.

Spotkania z wolontariuszami

Jak co roku część zajęć przygotowują wolontariusze Fundacji ORLEN. Podczas pierwszego turnusu dzieci uczestniczyły w zajęciach ze scrapbookingu czyli tworzenia artystycznych kartek pocztowych. Na uczestników czekają jeszcze warsztaty teatralne, trening piłki nożnej oraz joga. Młodzież będzie też miała okazję do tego, by poznać zawód logopedy a także wziąć udział w warsztatach fryzjerskich. Nasza wolontariuszka nauczy ich wykonywania pięknych i niebanalnych upięć oraz warkoczy.

Wakacje trwają. Przed nami jeszcze trzy turnusy. Uczestnikom życzymy dobrej pogody, wspaniałego wypoczynku i niezapomnianych przygód.