06.03.2024

Chcesz zacząć przygodę z wolontariatem? Sięgnij po nasz poradnik

Myślisz o tym, by podzielić się z potrzebującymi swoim czasem i umiejętnościami? Nie wiesz jak zrobić pierwszy krok? Zajrzyj do naszej publikacji „Twoja droga do Wolontariatu”.

Z początkiem 2024 r. roku minęło pięć lat odkąd Fundacja ORLEN rozpoczęła rozwijanie Programu Wolontariatu Pracowniczego w Grupie ORLEN. Licznik naszych wolontariackich akcji imponuje. Tylko w ubiegłym roku przeprowadziliśmy ich blisko 200. Zaangażowało się w nie niemal 3,2 tys. wolontariuszy, w tym 2,2 tys. pracowników Grupy ORLEN. Ostatnie pięciolecie to niemal 650 akcji pracowniczych, ponad 11 tys. wolontariuszy, przeszło 54 tys. beneficjentów.

Na tym jednak nie poprzestajemy. Tym, którzy angażują się w wolontariat lub dopiero noszą się z takim zamiarem, chcemy dawać wskazówki i narzędzia do tego, by ich działania jeszcze lepiej odpowiadały na potrzeby i były profesjonalnie zrealizowane. We współpracy z czterema organizacjami pozarządowymi przygotowaliśmy poradnik „Twoja droga do Wolontariatu”. Jest on dostępny w formie e-booka. Zapraszamy by go bezpłatnie pobrać ze strony Fundacji ORLEN, przeczytać i zacząć przygodę z wolontariatem.

Co znajdziesz w poradniku?

Poradnik „Twoja droga do Wolontariatu” to publikacja zarówno dla tych, którzy mają za sobą niejedną akcję jak i dla debiutantów. Z naszej publikacji dowiesz się m.in. jak pomagać z głową a nie tylko sercem, czym się kierować przy wyborze celu wolontariatu, o co warto zapytać organizację, na której rzecz chcesz działać. Podpowiadamy, jakie pytania powinieneś sobie zadać, zanim zaangażujesz się w wolontariat, co zrobić kiedy pojawią się trudne sytuacja podczas akcji i jak radzić sobie z emocjami.

W poradniku wyjaśniamy także, co to jest e-wolontariat, radzimy, na co zwrócić uwagę przy planowaniu akcji dla różnych grup beneficjentów (seniorów, dzieci, osób z niepełnosprawnościami). Znajdziesz też porady dotyczące wolontariatu na rzecz zwierząt.

− O doświadczenia z wolontariatem, o to co nam daje bezinteresowna praca na rzecz innych zapytaliśmy także samych wolontariuszy. Mamy nadzieję, że ich opinie będą motywacją dla tych, którzy dopiero myślą o działaniach dobroczynnych – mówi Angelika Niedziółka z Fundacji ORLEN, kierowniczka Programu Wolontariatu Pracowniczego.

Partnerem Fundacji ORLEN przy przygotowaniu poradnika „Twoja droga do Wolontariatu” są: Centrum Wolontariatu, Fundacja Dobra Sieć, Fundacja Hospicyjna, Fundacja dla Szczeniąt Judyta.

Materiały do pobrania: