25.07.2023

Akademia Fundacji ORLEN. Zakończyliśmy kolejną edycję szkoleń

To już trzecia edycja Akademii Fundacji ORLEN. Stworzyliśmy ją, by dać naszym beneficjentom narzędzia i dodatkową wiedzę przydatną przy prowadzeniu organizacji. W tym roku mogli oni skorzystać z siedmiu szkoleń on-line i warsztatów stacjonarnych w Warszawie.

Dla beneficjentów Fundacji ORLEN to był intensywny początek lata. Organizacje, które z nami współpracują i miały już okazję korzystać z naszych programów grantowych zaprosiliśmy do wzięcia udziału w trzeciej edycji Akademii Fundacji ORLEN.

− Akademia to nasz autorski projekt. Współpracując na co dzień z organizacjami z różnych części Polski, często z bardzo małych miejscowości, zauważyliśmy, że oprócz finansowego wsparcia na realizację ich działań lokalnych, potrzebna jest także pomoc merytoryczna, wiedza, która przyda się w prowadzeniu i rozwijaniu organizacji pozarządowej. Tak powstał pomysł stworzenia Akademii Fundacji ORLEN – mówi Katarzyna Różycka, prezeska Fundacji ORLEN.

O finansach, strategii i budowaniu zespołu

W tym roku zaproponowaliśmy organizacjom aż siedem szkoleń on-line. Do ich przeprowadzenia zaprosiliśmy ekspertów z różnych dziedzin. – Uczestnicy mogli wziąć udział w webinarach dotyczących m.in. fundraisingu i budowania stabilności finansowej organizacji, budowania strategii marketingowej, storytellingu i wystąpień publicznych. Jedno ze szkoleń dotyczyło metod budowania zespołu wolontariuszy. Podjęliśmy także temat wypalenia zawodowego proponując warsztaty dla liderów – wylicza Magdalena Przygońska-Kęska z Fundacji ORLEN, koordynatorka Akademii Fundacji ORLEN.

Liderzy organizacji mieli także możliwość skorzystania z indywidualnych konsultacji z ekspertami. Z kolei w czerwcu nasi beneficjenci zostali zaproszeni na trzydniowe szkolenie stacjonarne w Warszawie. W programie były m.in. wizyty studyjne w takich instytucjach jak Zachęta, Centrum Archiwistyki Społecznej, Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny, Centralny Dom Technologii, TR Warszawa, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN czy w Państwowym Muzeum Etnograficznym. Przygotowaliśmy także spotkanie motywacyjne z dziennikarzem i prezenterem Tomaszem Kammelem, który pokazał co zrobić, by pracować i działać społeczne, nie tracąc entuzjazmu, a także zajęcia kreatywne m.in. z improwizacji teatralnej czy plecenia makramy. Nie zabrakło też nocnego zwiedzania Warszawy.

− Szkolenia on-line to wygodna forma dla naszych beneficjentów działających w odległych częściach kraju. Chcieliśmy jednak stworzyć okazję do spotkania w realu, bo daje ono szansę na wymianę doświadczeń, wzajemne inspirowanie się, a także poznanie tych instytucji i organizacji, które już wypracowały ciekawe formy działania. Dlatego też zdecydowaliśmy się na zorganizowanie spotkania szkoleniowego w Warszawie – podkreśla Magdalena Przygońska-Kęska

Jedną z uczestniczek tegorocznej Akademii Fundacji ORLEN była Wiesława Murdza ze Stowarzyszenia Rodzina Kolpinga w Człuchowie. – Wszystkie warsztaty były bardzo innowacyjne, inspirujące, pomocne.  Działam w organizacji pozarządowej, ale także zawodowo zajmuję się pozyskiwaniem funduszy dla gminy i wspieram w tym inne organizacje. To praca, która daje dużo satysfakcji, ale także wyczerpuje. Szkolenia Akademii Fundacji ORLEN to było coś, czego bardzo potrzebowałam w tym momencie. Takie wsparcie, docenienie, ale też okazja do naładowania akumulatorów jest społecznikom niezbędna. Szkolenia przygotowane przez Fundację ORLEN dodały nam nowej energii – podkreśla.

W szkoleniach on-line wzięło udział 85 osób. W warsztatach zorganizowane w Warszawie wzięło udział 40 uczestników. − Widziałam, że nasi beneficjenci wracali z tego spotkania zainspirowani – dodaje koordynatorka Akademii Fundacji ORLEN.

Setki przeszkolonych

Akademię Fundacji ORLEN powołaliśmy w 2021 r. W jej ramach proponujemy profesjonalne szkolenia z ekspertami Polskiego Stowarzyszenia Fundraisingu. W trzech edycjach Akademii Fundacji ORLEN przeszkoliliśmy blisko 500 osób. Otworzyliśmy także punkt bezpłatnych konsultacji merytorycznych, który umożliwia naszym beneficjenom zasięgnięcie bezpłatnej porady w zakresie rachunkowości, podatków i ustawodawstwa związanego z finansami.

– Stworzyliśmy Akademię Fundacji ORLEN z myślą o organizacjach, z którymi na co dzień współpracujemy. Korzystajcie z niej, jest dla Was – zaprasza Magdalena Przygońska-Kęska.