Spotkaliśmy się ze stypendystami programu Bona Fide
Tegoroczni laureaci programu nowy rok akademicki rozpoczną m.in. na Uniwersytecie Oksfordzkim i Uniwersytecie Cambridge, na Harvardzie oraz w Yale. Tuż przed ich wyjazdem na studia zaprosiliśmy stypendystów wszystkich edycji programu Bona Fide. Była to doskonała okazja do tego, by dzielić się doświadczeniami i dowiedzieć się jak potoczyły się kariery absolwentów programu.
W tym roku kolejnych 15 stypendystów dołączyło do prestiżowego programu stypendialnego Bona Fide. Fundacja ORLEN przyznała im stypendia na pokrycie kosztów czesnego na studia na najlepszych uczelniach świata, znajdujących się w pierwszej pięćdziesiątce Akademickiego Rankingu Uniwersytetów Świata (tak zwanej Listy Szanghajskiej).
Z końcem sierpnia spotkaliśmy się w siedzibie ORLENU zarówno z tegorocznymi stypendystami jak i z absolwentami programu Bona Fide. – Te spotkania to już tradycja. Zależy nam na tym, by stypendyści wymieniali się doświadczeniem i radami dotyczącymi studiowania za granicą. Ważne jest dla nas także śledzenie losów absolwentów. To pokazuje nam jaki efekt przynosi ten prestiżowy program stypendialny – mówi Marta Soluch, prezeska Fundacji ORLEN.
Stypendystów przyjęła prezeska Fundacji ORLEN wraz z zespołem odpowiedzialnym za program Bona Fide, jak i Dorota Tankowska-Walczak, Zastępca Dyrektora Wykonawczego ds. Kadr w ORLEN SA oraz Karol Wolff, p.o. Dyrektor Wykonawczy ds. Strategii i Innowacji.
– Bardzo cenię współpracę z absolwentami Bona Fide. W obszarze strategii ORLENU pracuje, bądź pracowało, sześcioro stypendystów tego programu i zawsze jest to bardzo dobra współpraca – podkreślał Karol Wolff. − W naszej firmie nie brakuje wyzwań. Obecnie dużo mówi się o transformacji energetycznej, a transformacja odbywa się właśnie tu, w ORLENIE. Zaangażowanie młodych ludzi, ich świeże pomysły są nam bardzo potrzebne.
Zdobyć międzynarodowe doświadczenie
Jednym z tegorocznych stypendystów jest Filip Jasionowicz. 1 października wyjeżdża do Wielkiej Brytanii. Będzie studiował na Uniwersytecie Oksfordzkim na kierunku Mathematics and Foundations of Computer Science. − Ten kierunek to połączenie teoretycznej matematyki z elementami informatyki, głównie z podbudową teoretyczną informatyki. Dotyczy tego w jaki sposób modelować matematycznie to, co dzieje się w komputerze, w jaki sposób myśleć o informatyce w języku matematyki. Moim marzeniem było to, by po licencjacie kontynuować naukę na uczelni z wysokim poziomem. Padło na Oksford – mówi nasz stypendysta.
Katarzyna Krupa wybrała studia na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkely. Jest już po pierwszym semestrze studiów w Stanach Zjednoczonych. − Pragnęłam takiego międzynarodowego doświadczenia, więc zaczęłam szukać odpowiadających mi studiów. Zajmuję się prawem energetycznym, chciałam się rozwinąć w innym aspekcie. Na studiach LLM Executive Track, które wybrałam, podejmujemy kwestie biznesowe, a to łączy się z energetyką. Uniwersytet Kalifornijski w Berkely jest jedną z najlepszych uczelni na świecie. Oferował program, który pozwala mi zarówno studiować jak i rozwijać się zawodowo – opowiada Katarzyna Krupa.
Stypendyści podkreślają, że bez stypendium z programu Bona Fide nie byliby w stanie podjąć studiów za granicą. − Chciałem pojechać do Wielkiej Brytanii już na studia licencjackie, ale po Brexicie nie było to możliwe z powodów finansowych. Fundacja ORLEN pomaga mi w tym, żebym mógł zrealizować swoją pasję na studiach magisterskich. Jestem zainteresowany rynkami finansowymi, makroekonomią. Będę studiował finanse i ekonomię na Uniwersytecie Cambridge – mówi Maciej Sudoł, tegoroczny stypendysta.
− Studia zagraniczne to ogromne koszty, bez stypendium Bona Fide nie mogłabym ich podjąć. Uniwersytet w Berkley oferuje studentom wsparcie finansowe, ale jest ono absolutnie nieporównywalne ze wsparciem, które otrzymałam z Fundacji ORLEN – mówi z kolei Katarzyna Krupa.
2 mln zł rocznie, ponad 70 studentów
W tym roku program Bona Fide miał swoją siódmą edycję. Od 2018 r. Fundacja ORLEN wsparła naukę ponad 70 studentów. − Co roku wraz z partnerami przeznaczmy na stypendia kwotę około 2 mln zł. Dofinansowujemy czesne na zagranicznej uczelni w całości lub w części. Warunkiem otrzymania stypendium jest zobowiązanie się do podjęcia pracy w sektorze publicznym lub spółkach Skarbu Państwa po zakończeniu nauki za granicą – mówi Marta Soluch i dodaje, że wielu absolwentów z sukcesem rozwija kariery w sektorze publicznym.
Tegorocznym stypendystom, życzymy sukcesów na zagranicznych studiach i bezcennych doświadczeń, które posłużą im na ścieżce kariery. Kolejny raz w gronie stypendystów Bona Fide spotkamy się za rok.
Partnerami Fundacji ORLEN w siódmej edycji programu Bona Fide są: Fundacja Energa, Fundacja Empiria i Wiedza powołana przez BGK, Fundacja ORLEN dla Pomorza oraz Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza.