22.01.2024

Ambasadorzy gry „Próba Ognia" gotowi na nowe wyzwania

Nowe pomysły na scenariusze gry i świeże spojrzenie na rozwój młodzieży – to rezultaty szkolenia dla ambasadorów gry „Próba Ognia”, które odbyło się w zeszły weekend w Warszawie. 

„Próba Ognia" to nie tylko gra planszowa dla Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych – to narzędzie, które kształtuje młodych strażaków. Tego, jak grać w „Próbę Ognia”, uczą ambasadorzy gry. Może nim zostać każdy strażak OSP, który  zostanie odpowiednio przeszkolony. Ambasadorzy, na zaproszenie jednostek strażackich, przeprowadzają rozgrywki instruktażowe. Za ich sprawą pudełka z grą trafiają do kolejnych drużyn. Gry nie można kupić – mogą ją otrzymać jedynie jednostki strażackie. Dzięki współpracy Fundacji ORLEN z ambasadorami do końca 2023 r. ponad 600 egzemplarzy „Próby Ognia” trafiło do Młodzieżowych Drużyn Pożarniczym.

Na co dzień ambasadorzy działają lokalnie – prowadzą szkolenia w pobliskich jednostkach Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych. Raz do roku spotykają się z twórcami gry i pracownikami Fundacji ORLEN na szkoleniu stacjonarnym w Warszawie. Zjazdy te są świetną okazją do podzielenia się z innymi swoimi spostrzeżeniami i uwagami. Zarówno w kontekście „Próby Ognia", jak i pracy z Młodzieżowymi Drużynami Pożarniczymi. Podczas dwudniowego szkolenia strażacy zanurzają się w świat gry, integrują i rozwijają umiejętności niezbędne do przekazywania wiedzy pożarniczej. Ostatnie spotkanie zgromadziło nie tylko doświadczonych ambasadorów, którzy współpracują z Fundacją ORLEN od kilku lat, lecz także 12 nowych.

Ambasadorzy gry „Próba Ognia” stanowią fundament naszej inicjatywy. To dzięki ich zaangażowaniu i pasji projekt cały czas się rozwija. Cieszymy się, że grono ambasadorów stale rośnie. Na ten moment to już 47 osób z całej Polski – mówi organizator szkolenia, Maciej Kawecki z Fundacji ORLEN. – Więcej ambasadorów to większa dostępność gry „Próba Ognia”, na czym nam bardzo zależy – dodaje.

Niezwykle emocjonującym elementem szkolenia był też mini turniej gry „Próba Ognia”, który ambasadorzy rozegrali pomiędzy sobą. Turniej nie tylko dostarczył rozrywki, ale również służył ujednoliceniu zasad i przedstawieniu nowych możliwości rozgrywki.

Zachęcamy jednostki strażackie do zaproszenia ambasadora gry i dołączenia do naszej społeczności „Próby Ognia”. Lista ambasadorów jest dostępna na stronie Fundacji ORLEN, w zakładce „Próba Ognia”. Dołączcie również do grupy na Facebooku „Gra Planszowa - Próba Ognia”, która łączy wszystkich zainteresowanych grą – zarówno graczy, jak i twórców oraz ambasadorów.