16.02.2024

Tak dzieliliśmy się czasem z seniorami

Rozmowy, warsztaty robienia kartek, doświadczenia chemiczne a nawet koncert i tańce – tak wyglądały spotkania wolontariuszy Fundacji ORLEN z seniorami z DPS-ów i hospicjum. Uśmiechali się – i seniorzy i wolontariusze. − Dobro rodzi owoce u wszystkich: darczyńcy i obdarowanego – podkreśla jeden z uczestniczących w akcji wolontariuszy.

Przełom stycznia i lutego to czas, w którym szczególnie pamiętamy o seniorach. 21 i 22 stycznia ślemy życzenia naszym babciom i dziadkom z okazji ich święta. 11 lutego to z kolei Światowy Dzień Chorego, w którym szczególnie pamiętamy o tych, którzy walczą z chorobą.

− Choć wolontariusze Fundacji ORLEN chętnie działają na rzecz chorych i seniorów przez cały rok, to chcieliśmy wykorzystać przypadające na przełom stycznia i lutego święta, by dotrzeć do tych osób starszych, które są dotknięte chorobą i osamotnione, nie mają już bliskich lub mieszkają oni na tyle daleko, że trudno o częste spotkania. Wolontariusze przygotowali dla seniorów ciekawe aktywności a Fundacja ORLEN zadbała o upominki – słodkości, miękkie koce, termofory – mówi Angelika Niedziółka z Fundacji ORLEN, kierowniczka Programu Wolontariatu Pracowniczego

 

Kibice wśród pacjentów

 

W Warszawie odwiedziliśmy hospicjum Sióstr Felicjanek im. bł. Hanny Chrzanowskiej. Był to czas na rozmowy i wspólną lekturę. Utalentowana fryzjersko wolontariuszka Fundacji ORLEN, Janina Bitkalijewa, zadbała o fryzury seniorów. − Mimo bardzo dobrej opieki medycznej na miejscu, podejrzewam, że przebywający tam seniorzy mogą odczuwać znużenie. Według mnie spotkanie było dla nich pewną formą urozmaicenia codzienności, okazją na doświadczenie życzliwości i interakcji z drugim człowiekiem. Mam wrażenie, że wspólnie spędzony czas był dla nich dobrą rozrywką − ponieważ dużo się śmialiśmy − i sposobnością do powrócenia do normalności. Miło było też usłyszeć, jak niektórzy pacjenci kibicują ORLENOWI, śledzą losy firmy i kibicują sportowcom, sponsorowanym przez firmę – opowiada Alan Deneka, wolontariusz Fundacji ORLEN z Obszaru Strategii, który wziął udział w spotkaniu z pacjentami hospicjum Sióstr Felicjanek.

W Gdańsku wolontariusze pojawili się w Centrum Pomocowym Caritas im. św. Jana Pawła II, które jest domem dla blisko setki seniorów. Dla mieszkańców, którzy czuli się na siłach wziąć udział w warsztatach artystycznych, wolontariuszka Fundacji ORLEN, Justyna Niemczynowicz, przygotowała zajęcia ze scrapbookingu, czyli robienia artystycznych kartek pocztowych. Przy wycinaniu i klejeniu, seniorom asystowali wolontariusze.  Spotkanie w Centrum Pomocowym Caritas było dla nas okazją do ciekawych rozmów z seniorami. Wielu z nich ma bardzo dużo do przekazania. W pamięci zapadła mi szczególnie rozmowa z emerytowaną panią doktor, która jest specjalistką medycyny tropikalnej. Opowiadała nam o swoich egzotycznych podróżach. Była też wykładowcą Akademii Morskiej. Jedna z mieszkanek dzieliła się z nami opowieściami o wojennych losach członków swojej rodziny. My, wolontariusze, mogliśmy bardzo dużo wynieść z tych rozmów – opowiada Aneta Bendarowicz z Zespołu Wolontariatu Pracowniczego Fundacji ORLEN, koordynatorka gdańskiej akcji.

Podobne refleksje ma Alan Deneka, który wziął udział w akcji w warszawskim hospicjum. Dobro rodzi owoce u wszystkich: darczyńcy i obdarowanego. Osobiście jak tylko mogę, proszę starsze,  bardziej doświadczone osoby o porady życiowe. Panie, które poznałem w hospicjum jednogłośnie poradziły, aby zachowywać spokój i być cierpliwym! W obecnych czasach to trudne ale spróbuję  mówi wolontariusz Fundacji ORLEN.

104-latka na parkiecie

 

Iście karnawałowy charakter miało spotkanie z mieszkańcami siedleckiego DPS-u „Dom nad Stawami”. Koło Gospodyń Wiejskich „Domanice i okolice” przygotowało dla nich specjalny koncert. Wesoła muzyka sprawiła, że parkiet szybko się zapełnił seniorami. Dołączyła do nich nawet najstarsza pensjonariuszka - 104-letnia, jeżdżąca na wózku, pani Lucynka. – Zainteresowanie seniorów spotkaniem było ogromne. Dzięki wsparciu opiekunów i wolontariuszy w sali, w której odbywał się koncert, pojawili się także ci - mniej sprawni mieszkańcy. Widać było, że pragną kontaktu z innymi, chwili wspólnych rozmów, śmiechu – opowiada Angelika Niedziółka.

Koncert i tańce nie były jedyną tego dnia atrakcją dla seniorów. Wolontariusze Fundacji ORLEN z  Działu Strategicznych Projektów Badawczo-Rozwojowych ORLEN S.A. przygotowali efektowny pokaz doświadczeń chemicznych. Zmieniające się w próbówkach kolory i powstające ciekawe formy też były powodem do zachwytu i radości.

− Wszystkim wolontariuszom – zarówno tym, którzy wzięli udział w spotkaniach z seniorami jak i tym, którzy zaangażowali się w przygotowanie przekazanych im paczek z upominkami – serdecznie dziękujemy. Podzieliliście się z osobami starszymi – często chorymi i osamotnionymi – tym co jest dziś najcenniejsze – czasem – mówi Angelika Niedziółka. I dodaje: − Mam nadzieję, że chwile spędzone z seniorami będą dla Was inspiracją do kolejnych spotkań z osobami starszymi.