04.05.2023

„ORLEN dla Strażaków”: zdobądź grant na wyposażenie dla swojej jednostki

​4 maja startuje nabór wniosków do programu grantowego, w ramach którego ORLEN i Fundacja ORLEN od ponad 20 lat wspierają Ochotniczą oraz Państwową Straż Pożarną w zakupie niezbędnego sprzętu.

W Międzynarodowym Dniu Strażaka, który obchodzony jest 4 maja, Fundacja ORLEN ogłasza rozpoczęcie kolejnej edycji programu grantowego „ORLEN dla Strażaków”. – Zdajemy sobie sprawę z tego, że dobrze wyposażone jednostki straży pożarnej podnoszą poziom bezpieczeństwa lokalnych społeczności. Strażacy prowadzą dziś nie tylko akcje ratunkowe w przypadku pożarów. Specjalizują się m.in. w ratownictwie technicznym, chemiczno-ekologicznym, wodno-nurkowym, wysokościowym, poszukiwawczo-ratowniczym. By prowadzić te działania potrzebują specjalistycznego sprzętu. Od przeszło 20 lat w jego zakupie wspiera ich ORLEN i Fundacja ORLEN – mówi Katarzyna Różycka, prezeska Fundacji ORLEN. 

Złóż wniosek do 24 lipca

W tym roku na wnioski w programie „ORLEN dla Strażaków” czekamy do 24 lipca. Należy je składać za pośrednictwem formularza on-line dostępnego pod adresem: https://darowiznyfundacja.orlen.pl/#/login. Łączna kwota przeznaczona na granty w tegorocznej edycji programu to 3 miliony złotych. 

Jednostki w kierowanych do Fundacji projektach zwracają się o pomoc w zakupie m.in. wozów pożarniczych, dronów, kamer termowizyjnych, radiostacji czy odzieży ochronnej. Przez 20 lat działania programu skorzystało z niego 2 tys. jednostek. Na program ten Fundacja ORLEN przeznaczyła łącznie ponad 22 mln zł. 

W ostatniej edycji programu „ORLEN dla Strażaków” swoje wyposażenie powiększyła m.in. jednostka OSP w Starym Brusie (woj. lubelskie), która działa od 1925 r. Brakowało jej sprzętu, który pomógł by strażakom w prowadzeniu akcji nocą. Przygotowali projekt i otrzymali grant, dzięki któremu zakupili przenośną najaśnicę i generator prądu. − Grant z programu „ORLEN dla Strażaków” to dla nas duże wsparcie, bez którego nie udałoby się nam kupić tego sprzętu – mówi Szymon Choma, naczelnik OSP Stary Brus.

Nie tylko ratownictwo

Katarzyna Różycka zwraca uwagę, że strażacy nie tylko dbają o bezpieczeństwo swoich społeczności, ale są też lokalnymi liderami. − Zajmują się edukacją dzieci i młodzieży, promocją profilaktyki zdrowotnej, organizacją zajęć sportowych czy zachowaniem dziedzictwa narodowego. Dlatego współpraca z nimi jest dla nas tak ważna – podkreśla prezeska Fundacji ORLEN.

Szczegółowe informacje o zasadach udziału w tegorocznej edycji programu „ORLEN dla Strażaków” można znaleźć na stronie internetowej Fundacji ORLEN − www.fundacja.orlen.pl​ – w zakładce poświęconej programowi.