II Ogólnopolski Turniej „Próby Ognia” za nami

Ponad 250 młodych graczy z całej Polski przyjechało do Warszawy na turniej gry, którą Fundacja ORLEN wydała dla Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych.

Dwa dni, 24 Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze (MDP), osiem rozgrywek i sześć drużyn na podium. W dniach 30 września − 1 października w Warszawie spotkaliśmy się na II Ogólnopolskim Turnieju „Próby Ognia”. To gra, którą Fundacja ORLEN wydała w 2021 r., by wesprzeć jednostki OSP w prowadzeniu zajęć dla młodzieży z MDP. „Próba Ognia” służy temu by młodzi członkowie drużyn zdobywali podstawową wiedzę pożarniczą, nauczyli się współpracy.

Warto pracować w grupie

Dwa turniejowe dni były pełne współzawodnictwa, emocji, radości. Fundacja ORLEN dla młodych ludzi przygotowała nie tylko zmagania na planszy „Próby Ognia”, ale także zajęcia towarzyszące, m.in. rozgrywki sportowe, grę terenową czy zabawę taneczną.

– Podczas ubiegłorocznego turnieju widzieliśmy, jak dużo radości i emocji dało Wam to spotkanie. To przekonało nas do tego, że warto rozwijać projekt „Próby Ognia”. Organizowaliśmy dla Was w tym roku turnieje regionalne. Pracowaliśmy cały rok, aby tegoroczne spotkanie był jeszcze ciekawsze i jeszcze bardziej emocjonujące – mówiła Katarzyna Różycka, prezeska Fundacji ORLEN.

W tegorocznym turnieju udział wzięło ponad 250 osób. Gra ma w tej chwili już pięć scenariuszy. Podczas rozgrywki uczestnicy podzieleni są na dwie drużyny. Jedna wciela się w rolę strażaków ratujących miejscowość przed żywiołem. Druga nim kieruje i może uniemożliwiać działania.

− Gra jest bardzo fajnym narzędziem do pracy z młodzieżą. Pokazuje im to, że warto pracować w grupie. Bardzo często podczas rozgrywek możemy łatwo zidentyfikować lidera grupy, który zaczyna dowodzić sowimi podopiecznymi. Gra daje też mozliwość pracy w okresie jesienno-zimowym, kiedy zajęcia MDP są ograniczone do zabaw w zamkniętych pomieszczeniach – mówi Jarosław Młodawski ambasador „Próby Ognia” z Miejskiej Ochotniczej Straży Pożarnej Stąporków.

Sześć drużyn na podium

Walka o podium tegorocznego turnieju była bardzo zacięta, ale zwycięzców trzeba było wyłonić. W młodszej grupie wiekowej zwyciężyła MDP Gronowo Elbląskie przed MDP Wroniawy. Na trzecim miejscu uplasowała się MDP Wiesiółka. W starszej grupie wiekowej pierwsze miejsce zajęła także MDP z Gronowa Elbląskiego. Turniej na drugim miejscu ukończyła MDP Marciszów, a na trzecim MDP Starnin.

Zwycięzcy w nagrodę pojadą na obóz zimowy. Zdobywcy drugiego miejsca otrzymają nagrodę w wysokości 5 tys. zł na doposażenie drużyny, a trzeciego miejsca w wysokości 3 tys. zł.

− Bardzo cieszy nas, że gra zdobyła tak dużą popularność. Wydaliśmy już MDP przeszło 600 jej egzemplarzy, mamy 47 regionalnych ambasadorów, którzy przeszkolili już blisko 300 drużyn. W tym roku zorganizowaliśmy pięć turniejów regionalnych – wylicza Michał Klimek z Fundacji ORLEN, koordynator programu.

Choć z tegorocznego turnieju z tytułami wyjechała tylko część drużyn, to – jak mówi prezeska Fundacji ORLEN – wygranymi są wszyscy. – Najważniejszy jest czas spędzony z rówieśnikami i dobra zabawa. Mam nadzieję, że młodzi ludzie wymienili się na turnieju kontaktami a każdy z nich nawiązał nowe przyjaźnie – podkreśla Katarzyna Różycka.