09.08.2023

Stypendyści Bona Fide z wizytą w ORLEN

Uniwersytet Oksfordzki, Uniwersytet Harvarda czy London School od Economics – to tylko niektóre z uczelni, na których studiują stypendyści Fundacji ORLEN. 7 sierpnia zaprosiliśmy laureatów prestiżowego programu Bona Fide do warszawskiej siedziby ORLEN na spotkanie z Członkiem Zarządu oraz do wzięcia udziału w specjalnym panelu dyskusyjnym.

W 2023 r. aż 16 stypendystów dołączyło do prestiżowego programu stypendialnego Bona Fide. W jego ramach Fundacja ORLEN wspiera naukę studentów, którzy dostali się na studia na najlepszych uczelniach świata, znajdujących się w pierwszej pięćdziesiątce Akademickiego Rankingu Uniwersytetów Świata (na tak zwanej Liście Szanghajskiej).

– Tegoroczna edycja jest rekordowa. Po raz pierwszy przyznaliśmy stypendia aż 16 studentom, ale laureatów tego programu mamy już łącznie ponad sześćdziesięciu. Na wsparcie ich nauki przeznaczyliśmy, wraz z partnerami, przeszło 6 mln zł – zwraca uwagę Katarzyna Różycka, prezeska Fundacji ORLEN. Dodaje, że Bona Fide, którego celem jest wsparcie zagranicznej edukacji najzdolniejszych, to unikalny program w skali kraju.

Zawody przyszłości

Programy stypendialne Fundacji ORLEN to jednak nie tylko finansowe wsparcie. Fundacja organizuje dla swoich stypendystów spotkania integracyjne, warsztaty kompetencyjne czy dyskusje panelowe. Po raz kolejny stypendyści wszystkich edycji programu Bona Fide zostali zaproszeni do warszawskiej siedziby ORLEN. Mieli okazję spotkać się z Patrycją Klarecką, Członkiem Zarządu ds. Transformacji Cyfrowej, która ze stypendystami podjęła temat zawodów przyszłości, na które już teraz jest zapotrzebowanie nie tylko w Grupie ORLEN, ale również na globalnym rynku. Zachęcała także do tego, by zdobywać doświadczenie zawodowe w sektorze publicznym.

− Mam nadzieję, że będziecie chcieli zaangażować się w pracę dla Grupy ORLEN, ale też dla firm, które są naszymi partnerami w programie Bona Fide czy też po stronie administracji państwowej. Na początku kariery zawodowej otarcie się o sferę public pozwala zbudować przewagę. Jesteście wówczas lepiej postrzegani – zarówno przez firmy consultingowe, jak też duże koncerny. Praca w sektorze publiczny pozwala na lepsze zrozumienie wpływu mechanizmów państwowych na funkcjonowanie firm. To niezwykle istotne w rozwijaniu kariery – podkreślała podczas dyskusji Patrycja Klarecka, Członek Zarządu ds. Transformacji Cyfrowej.

Fundacja ORLEN dla swoich stypendystów przygotowała także panel dyskusyjny, którego prelegentem był Łukasz Malicki, młody przedsiębiorca, innowator, CEO firmy Docmatic. Ze stypendystami podzielił się swoim doświadczeniem związanym z zakładaniem i prowadzeniem biznesu w Polsce. Na swoim przykładzie pokazał, że w Polsce panuje bardzo dobry klimat dla start-upów. Zwracał uwagę, że na naszym rynku jest odpowiednie zaplecze kadrowe, dostęp do specjalistów, a także do finansowania innowacyjnych projektów. Podkreślał również, że młodzi polscy innowatorzy mają do dyspozycji wiele akceleratorów przedsiębiorczości, które pomagają w stawianiu pierwszych kroków w biznesie, w nawiązywaniu kontaktów zarówno z globalnymi firmami jak i tymi polskimi – włączając w to spółki Skarbu Państwa. Te ostatnie − jak zauważył Łukasz Malicki – są bardzo otwarte na innowacje i wdrażanie nowoczesnych rozwiązań.

Marzenia o edukacji na najwyższym poziomie

Laureaci programu Bona Fide nie kryli, że dzięki przyznanemu im stypendium mogli zrealizować marzenie o zagranicznych studiach. Karolina Rybakowska, tegoroczna stypendystka, tej jesieni rozpocznie studia w Wielkiej Brytanii na Uniwersytecie Oksfordzkim. Będzie studiować na kierunku dotyczącym uchodźctwa i przymusowych migracji. – Te studia to moje marzenie od 16 roku życia. Kiedy dowiedziałam się, że otrzymam stypendium Fundacji ORLEN poczułam, że może się ono spełnić. Liczę na to, że studia w Oksfordzie będą dla mnie ogromną inspiracją – mówi Karolina Rybakowska.

Michał Dorociak, laureat pierwszej edycji programu Bona Fide, dziś jest absolwentem Uniwersytetu Oksfordzkiego. − Dzięki stypendium Bona Fide studiowałem public policy, zdobywałem kompetencje z zakresu ekonomii, prawa, polityk publicznych. Program ten był dla mnie bardzo wartościowy – opowiada. − Po powrocie − zgodnie z warunkami programu − odbyłem staż w jednej ze spółek wchodzących w skład Grupy ORLEN. Miałem okazję wykorzystywać zdobyte za granicą kompetencje do wspierania w firmie departamentu strategii. Myślę, że na każdym kolejnym etapie rozwoju mojej kariery te kompetencje zdobyte w czasie studiów w Oksfordzie będą czymś nieocenionym. Mam nadzieję, że liczba studentów, którzy będą mieli okazje zaznać studiów w najlepszych ośrodkach akademickich na świecie będzie stale rosnąć – mówi stypendysta.

Prezeska Fundacji ORLEN Katarzyna Różycka podkreśla, że Fundacja jest w kontakcie ze stypendystami i obserwuje ich kariery. – Część naszych stypendystów na dłużej związała się z sektorem publicznym – zarówno z administracją jak i spółkami Skarbu Państwa. Wiemy, że są cenieni przez pracodawców, którzy chętnie korzystają z ich zagranicznego doświadczania i stawiają przed nimi nowe wyzwania. Bardzo nas to cieszy, bo tworząc ten program liczyliśmy na to, że jego laureaci  wykorzystają zdobytą wiedzę w Polsce i staną się liderami w różnych sektorach gospodarki, czy administracji publicznej – podkreśla Katarzyna Różycka.

Partnerami Fundacji ORLEN w szóstej edycji programu Bona Fide są: Fundacja Energa, Fundacja Empiria i Wiedza powołana przez BKG, Fundacja ORLEN dla Pomorza oraz Fundacja PGNiG im. I. Łukasiewicza.