Dla niedowidzących Rozmiar tekstu: AAA
„Moje miejsce na Ziemi”. Trwa nabór wniosków. Zgłoś swój projekt

15-06-2022  

Fundacja ORLEN już po raz piąty przyzna granty tym lokalnym organizacjom, które zaproponują najciekawsze projekty działań dla swojej okolicy. W tym roku do beneficjantów programu trafią 2 mln zł. Termin zgłoszeń upływa 1 sierpnia​

„Moje miejsce na Ziemi” to największy program grantowy Fundacji ORLEN. Grantami wspieramy te organizacje pozarządowe, lokalne instytucje, koła gospodyń wiejskich, szkoły czy parafie, które mają ciekawy pomysł na działanie dla swoich lokalnych społeczności. Przyznając grant pomagamy im je zrealizować.

Wartość grantów na lokalne projektów w czterech poprzednich edycjach programu „Moje miejsce na Ziemi” wyniosła 9 mln zł. Swoje pomysły zrealizowało z naszym wsparciem już 1,1 tys. organizacji z całej Polski.

Flora, fauna, pierwsza pomoc

Wśród beneficjentów ubiegłorocznej edycji, w której szczególnie docenialiśmy projekty ekologiczne, znalazła się Stacja Kultury w Świeradowie-Zdroju (woj. dolnośląskie). Przeprowadziła warsztaty z prawidłowej segregacji odpadów i uświadamiała mieszkańców jakie konsekwencje niesie za sobą podrzucanie śmieci do lasu.

Biblioteka Publiczna Miasta Rydułtowy (woj. śląskie) uczyła najmłodszych z klas I-III jak zadbać o florę i faunę, wodę i powietrze. W ramach comiesięcznych spotkań dzieci dowiadywały się m.in. tego jak ograniczać smog czy troszczyć się o pszczoły.

Wśród nagrodzonych projektów nie zabrakło też przedsięwzięć edukacyjnych, sportowych, promujących zdrowy styl życia czy zachęcających do uczestnictwa w kulturze. Koło Gospodyń Wiejskich Wilamowianki z Wilamowa (woj. warmińsko-mazurskie) postanowiło poszerzyć wiedzę z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej i zorganizowało cykliczne warsztaty.

Granty od 5 do 20 tys. zł

Marta Soluch, członek zarządu Fundacji ORLEN podkreśla, że program „Moje miejsce na Ziemi” cieszy się ogromną popularnością. − W ubiegłym roku wpłynęło do nas ponad 1,2 tys. wniosków. Grantami nagrodziliśmy 185 organizacji. Mamy powody do zadowolenia, bo z roku na rok nadsyłane do nas projekty coraz ciekawsze, coraz lepiej przygotowane – mówi. I dodaje. − Zależy nam szczególnie na tym, by program „Moje miejsce na Ziemi” motywował mieszkańców małych miast i wsi do tego by zmieniali swoje małe ojczyzny na lepsze. Dane wskazują, że udaje nam się osiągać ten cel. Spośród projektów nagrodzonych w 2021 r. aż 70 proc. była realizowana na wsiach i w miastach do 20 tys. mieszkańców.

W piątej edycji, tak jak w poprzednich latach, będziemy przyznawać granty w wysokości 5 000,
10 000, 15 000 i 20 000 zł na projekty związane z ekologią, sportem, bezpieczeństwem, kulturą, ochroną zwierząt czy zrównoważonym rozwojem. Wnioski należy składać do 1 sierpnia za pośrednictwem formularza on-line.

Więcej informacji o naborze można znaleźć w zakładce programu „Nasze programy”.​​

Moje miejsce na Ziemi