Dla niedowidzących Rozmiar tekstu: AAA
„Czuwamy! Pamiętamy!”: zdobądź grant na renowację pomnika w twojej miejscowości

01-03-2023  

​Już po raz szósty Fundacja ORLEN przyzna granty na renowację miejsc pamięci i uczczenie bohaterów ważnych dla lokalnych społeczności. Nabór wniosków w programie „Czuwamy! Pamiętamy!” rusza 1 marca. 

Zaniedbana tablica upamiętniająca historyczną bitwę, a może pomnik ku czci pomordowanych w czasie wojny, który wymaga pilnej renowacji? Wokół nas nie brakuje miejsc pamięci wymagających troski czy prac remontowych. By zachęcić lokalne społeczności do dbałości o te miejsca, Fundacja ORLEN w 2018 r. uruchomiła specjalny program grantowy „Czuwamy! Pamiętamy!”. W jego ramach wspiera m.in. lokalne organizacje, instytucje kultury, samorządy czy parafie, które przygotowały projekt działania i chcą zadbać o miejsca pamięci w swojej gminie czy miejscowości.

Złóż wniosek do 31 maja

Organizacje mogą się zwrócić o granty w wysokości do 15 tys. zł na rewitalizację miejsc pamięci oraz upamiętnienie lokalnych wydarzeń i bohaterów. – W pięciu edycjach programu wsparliśmy grantami 128 projektów renowacji miejsc pamięci. Cieszy nas, że lokalne organizacje mają szacunek do swojej historii i chcą ją ocalić od zapomnienia – mówi Małgorzata Rogowska z Fundacji ORLEN, koordynatorka programu „Czuwamy! Pamiętamy!”. 

By wziąć udział w programie należy przygotować wniosek o grant, w razie konieczności uzyskać odpowiednie zgody na przeprowadzenie prac renowacyjnych i wypełnić formularz on-line dostępny na stronie internetowej Fundacji OLREN. Na zgłoszenia czekamy do 31 maja.
 – Program „Czuwamy! Pamiętamy!” patronatem honorowym objął Instytut Pamięci Narodowej, a historycy pracujący w Biurze Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN jak i w oddziałach terenowych Instytutu są otwarci na pytania lokalnych organizacji, w razie wątpliwości udzielą konsultacji merytorycznej – mówi Małgorzata Rogowska.

Zrealizowane projekty

Jakie projekty już uzyskały wsparcie z program „Czuwamy! Pamiętamy!”?  Wśród lokalnych organizacji i instytucji, które znalazły się w gronie laureatów piątej edycji jest m.in. Koło Gospodyń Wiejskich w Wyrzece (woj. wielkopolskie), które zdecydowało się na upamiętnienie pochodzącego z tej miejscowości ks. Piotra Wawrzyniaka – kapłana żyjącego na przełomie XIX i XX w., promotora spółdzielczości, reorganizatora lokalnej Kasy Oszczędności i Pożyczek w Śremie oraz Banku Ludowego opartego na zasadach spółdzielczości. 

Biblioteka Publiczna Gminy Tereszpol (woj. lubelskie) zdecydowała się na prace na Wzgórzu Polak – to miejsce, które upamiętnia zwycięskie starcie z czasu powstania styczniowego – bitwę pod Panasówką. W ramach projektu zaplanowała ogrodzenie miejsca z obeliskiem, stworzenie repliki krzyża powstańczego, zainstalowanie tablic informacyjnych, które umożliwiają poznanie historii miejsca i dziejów bitwy pod Panasówką.

Z kolei Fundacja Kulturalne Pomorze z Lubichowa (woj. pomorskie) otrzymała grant na rewitalizację cmentarza żołnierzy napoleońskich w Zalegoszczy. Teren cmentarza wymagał uprzątnięcia.  Fundacja podjęła się odbudowy zdewastowanej furtki, a także odczyszczenia kamiennego ogrodzenie i nagrobków. 

Więcej informacji o programie można znaleźć na podstronie programu​.

Czuwamy