Dla niedowidzących Rozmiar tekstu: AAA
„Bezpieczne Orlęta”: trzecia edycja programu rozstrzygnięta

20-03-2023  

​Fundacja ORLEN przyznała 18 grantów miejskim i powiatowym komendom Państwowej Straży Pożarnej, które zaproponowały najciekawsze projekty edukacyjne dla najmłodszych o tematyce bezpieczeństwa.

Z końcem lutego zakończyliśmy nabór wniosków w naszym najmłodszym programie grantowym „Bezpieczne Orlęta”. Stworzyliśmy go z myślą o komendach Państwowej Straży Pożarnej, przy których działają sale edukacyjne z ofertą zajęć dla najmłodszych o tematyce bezpieczeństwa. 

W programie „Bezpieczne Orlęta” komendy ubiegały się o granty w wysokości do 12 tys. zł na doposażenie sal w niezbędny sprzęt. − Do Fundacji ORLEN wpłynęło 79 wniosków. Spośród nadesłanych projektów komisja programu, w której skład weszli przedstawiciele Fundacji ORLEN oraz Państwowej Straży Pożarnej, wyłoniła 18 najciekawszych propozycji – mówi Michał Klimek z Fundacji ORLEN, koordynator programu.

Wśród zwycięzców znalazła się m.in. Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej  z Chodzieży, która otrzymała grant na zakup m.in. hełmów, ubrań koszarowych dla dzieci, znaków ewakuacyjnych, czujek, gaśnicy. Do działań związanych z aranżacją sali i przeprowadzenia drobnych prac remontowych strażacy z Chodzieży zaangażowali wolontariuszy. 

Jednym z laureatów programu została Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Legionowie, która w sali edukacyjnej „Iskierka” postanowiła rozwinąć dydaktykę i urozmaicić prezentowane treści. Zaplanowała zakup gogli VR, które pozwolą na symulowanie niebezpiecznych sytuacji jakich możemy doświadczyć na co dzień i wypracowanie właściwych zachowań w sytuacjach zagrożenia takich jak: pożar w domu, ewakuacja z wysokości, skok na skokochron, zapalenie się oleju w kuchni, sytuacja zagrożenia tlenkiem węgla, porażenia prądem elektrycznym czy płonąca na człowieku odzież.

Wyjątkowo aktywna na polu edukacji w dziedzinie bezpieczeństwa Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Zielonej Górze. Jej projekt otrzymał grant, ktróry zostanie przeznaczony na zakup zestawu szkoleniowego BLS/AED wraz z tabletem do sterowania, trzema fantomami oraz w pełni wyposażoną torbą medyczną. Zielonogórskiej komendzie zależało na rozszerzeniu oferty edukacyjnej o moduł z zakresu udzielania pomocy przedmedycznej, a do tego niezbędny jest specjalistyczny sprzęt.

Łączny budżet programu „Bezpieczne Orlęta” to 150 tys. zł. Pełną listę laureatów można znaleźć na podstronie programu.​
​​

Bezpieczne Orlęta