Dla niedowidzących Rozmiar tekstu: AAA
Wolontariat pracowniczy

Wolontariat pracowniczy – start!

Akcją w Ośrodku Szkolno – Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych w Laskach Fundacja „ORLEN - DAR SERCA” zainaugurowała nową odsłonę wolontariatu pracowniczego w PKN ORLEN i Spółkach Grupy Kapitałowej. Fundacja przygotowała osobny budżet grantowy, w ramach którego grupa wolontariuszy może otrzymać grant, do 3 tysięcy złotych, na zaplanowaną przez siebie akcję.

Na początku lutego 19 osób, pracowników PKN ORLEN, Spółek Grupy Kapitałowej oraz Fundacji przystąpiło do pracy w Ośrodku dla Ociemniałych w Laskach. Wolontariusze pomalowali trzy pomieszczenia w przedszkolu: dwie sale zabaw dla dzieci oraz przedsionek. Przygotowali specjalną ściankę sensoryczną oraz pomoce dydaktyczne dla dzieci, którym dotyk zastępuje zmysł widzenia. Praca zajęła cały dzień, ale był to dzień pełen emocji i radości. Wolontariusze pracowali tak zgodnie, jakby tworzyli zespół od zawsze, a siostry zakonne prowadzące ośrodek i opiekujące się dziećmi przyznały, że takiej ekpiy nie miały w Laskach od dawna!

Wierzymy, że ta pierwsza akcja, która pokazała, że mamy w naszych spółkach osoby mocno zaangażowane, takie, które od razu odpowiedziały na nasz apel i nie dość, że poświeciły swój czas to jeszcze niejednokrotnie przywiozły własne narzędzia, które okazały się bardzo pomocne będzie początkiem wspaniałej współpracy. Chcę podkreślić, że wśród wolontariuszy mieliśmy nie tylko naszych pracowników, ale i młodzież, która pracowała z ogromnym zaangażowaniem i deklaruje chęć udziału w kolejnych działaniach. – mówi Katarzyna Różycka, Prezes Fundacji „ORLEN – DAR SERCA” – Ale to nie jest nasze ostatnie słowo. Teraz czekamy na Państwa pomysły, które wesprzemy nie tylko grantami, ale i, jeżeli będzie taka potrzeba także wiedzą i doświadczeniem pracowników Fundacji.

W ramach programu wolontariatu pracowniczego będzie można zgłaszać się do akcji inicjowanych przez Fundację „ORLEN – DAR SERCA”, ale także inicjować własne działania. Warunkiem zgłoszenia projektu będzie zaangażowanie co najmniej dwóch pracowników PKN ORLEN lub Spółek Grupy Kapitałowej, maksymalna wysokość grantu wynosi 3 000 zł.

-Bardzo nam zależy by zgłaszane projekty odpowiadały na realne problemy i potrzeby. Ważne jest dla nas również zaangażowanie wolontariuszy. Nie powinno się ono ograniczać do zakupienia prezentów ze środków Fundacji. Dzieci z domu dziecka czasem bardziej potrzebują zainteresowania, wspólnie spędzonego czasu, dobrego wzorca niż kolejnej zabawki. Wolontariat to szansa na poznanie ciekawych i inspirujących ludzi, którzy mimo codziennych obowiązków potrafią dostrzegać potrzeby innych i pomóc bezinteresownie z potrzeby serca. To że można zaangażować się z rodziną i znajomymi pozwala pokazywać dobre wzorce. Mam nadzieję, że ten pozytywny przykład wolontariuszy ORLEN-u zaktywizuje również społeczności lokalne, w których żyjemymówi Angelika Niedziółka, koordynator programu w Fundacji „ORLEN – DAR SERCA”.

Możliwość dofinansowania projektów zgłaszanych przez samych pracowników pozwoli na angażowanie się w sprawy bliskie ich sercu. Nie jest to jednak jedyna forma zaangażowania w jaką można się włączyć. Planujemy również zainicjowanie kilku projektów, gdzie wybór beneficjenta i kwestie organizacyjne weźmie na siebie zespół Fundacji, a wolontariusze będą mogli dołączyć do jego realizacji. Pierwsza tego typu akcja odbyła się 5 lutego w Ośrodku Opieki nad Ociemniałymi w Laskach koło Warszawydodaje Małgorzata Rogowska, koordynator programu w Fundacji „ORLEN – DAR SERCA”.

 

Jesteśmy otwarci na rozpoczęcie współpracy z organizacjami pozarządowymi, które chciałyby skorzystać ze wsparcia Wolontariuszy.

Masz pytania, pisz śmiało wolontariat@orlen.pl

 

Okiem wolontariuszy uczestniczących w wolontariacie w Ośrodku Opieki nad Ociemniałymi w Laskach koło Warszawy

 Wolontariat pracowniczy to super sprawa dla każdego! Polecam, gdyż daje tylko korzyści, nie ma żadnych skutków ubocznych. Po raz pierwszy w wolontariacie wzięłam udział 5 lutego tego roku, miało to być malowanie 2 pomieszczeń w przedszkolu, które wchodzi w skład kompleksu Ośrodka Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych im. Róży Czackiej w Laskach koło Warszawy. W rzeczywistości zrobiliśmy dużo więcej niż było w planach.

Przede wszystkim można zrobić coś dobrego dla innego człowieka – w tym przypadku dla przedszkolaków, ich opiekunów i nauczycieli. Można poznać wiele wspaniałych osób – innych pracowników PKN ORLEN S.A., członków ich rodzin. Tak, wszyscy są mile widziani. Ja zabrałam ze sobą syna, koleżanka – brata, znajomy wysłał córkę. Każda para rąk została dobrze wykorzystana. Poznaliśmy także pracowników Ośrodka - Panią Marię koordynującą akcją ze strony Ośrodka, która w trakcie pracy opowiadała nam z jakimi kłopotami boryka się na co dzień, jakie radości ją spotykają ze strony dzieci. Siostry zakonne pilnowały, żeby nikt się nie ociągał i nie był głodny – jedliśmy najlepszą zupę szczawiową w życiu, był też serniczek i inne frykasy. Kierownikiem robót był pan Andrzej, ale nawet on w kwestii kolorów ścian radził się Sióstr (wtajemniczeni wiedzą jaka ogromna różnica jest między apple a pistacją i że się świetnie komponują).

Dla tych, którzy dużo czasu spędzają za biurkiem, w samochodzie, na kanapie, a chcieliby poćwiczyć, ale zwykle brakuje im czasu lub motywacji powiem – żaden fitness, aerobik, siłownia, czy inna zumba nie działa lepiej na mięśnie, wydolność niż solidna dawka fizycznej pracy. Endorfiny wydzielają się dużo dłużej niż dają o sobie znać zakwasy J

Krótko mówiąc – WARTO!

W oczekiwaniu na kolejną akcję,

Dagmara

 

Wziąłem udział w wolontariacie organizowanym przez ORLEN razem z mamą. Wszystko odbyło się w drugim tygodniu ferii. Pomyślałem, że się przydam i po prostu pojechałem do Lasek. Było fajnie, chyba nigdy w życiu nie byłem taki zmęczony i zadowolony. Mam nadzieję, że następnym razem też mnie zabiorą.

Michał

 

Idea wolontariatu jest w każdym z nas. Tak pomyślałem, gdy bez większego namysłu i po raz kolejny zaangażowałem się w inicjatywę udziału w przedsięwzięciu organizowanym w naszej firmie. Działanie z duchem wolontariatu, jest wpisane w naszą codzienność. Istotne jest tylko uświadomienie sobie, że jeżeli postępujemy utylitarnie, wykonujemy zadania pożyteczne i dobre, przy tym wspieramy tych potrzebujących, a w zamian nie oczekujemy więcej niż szczerego uśmiechu obdarowanego, to jesteśmy wolontariuszami mimo woli. Za każdym razem, gdy biorę udział w wydarzeniach wolontariatu w PKN ORLEN miałem możliwość poparzenia na świat z punktu widzenia innych ludzi, często pozostających w trudnej sytuacji życiowej, a dla mnie to zespołowa motywacja w nowych okolicznościach ale także możliwość zdobycia nowych doświadczeń jak: zapanowanie nad grupą kilkunastoletnich dzieci czy prace remontowe „na czas”. Tak było w przypadku ostatniego wydarzenia, gdzie w krótkim czasie odświeżaliśmy pomieszczenia przedszkola w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych w Laskach k/Warszawy. Dużo daliśmy z siebie jako zespół, ale uważam że tez wiele otrzymaliśmy odwzajemnione, co tylko utwierdza w przekonaniu, że dobrze być wolontariuszem na co dzień i od święta.

Arkadiusz

​​​