Dla niedowidzących Rozmiar tekstu: AAA
Znamy laureatów V edycji programu Czuwamy! Pamiętamy!

02-08-2022  

W tym roku przyznaliśmy 28 grantów na renowację Miejsc Pamięci w różnych zakątkach Polski. Prace będą realizować lokalne organizacje i instytucje. Dziękujemy wszystkim, którzy zdecydowali się na udział w programie.


W tegorocznej edycji programu Czuwamy! Pamiętamy! wpłynęło do nas 88 wniosków o grant na renowację Miejsc Pamięci. Spośród nadesłanych zgłoszeń komisja wyłoniła 28 projektów i zdecydowała o przyznaniu im grantu.

W tym roku po raz drugi w ocenę wniosków zgłoszonych do programu włączył się przedstawiciel Instytutu Pamięci Narodowej. IPN objął nasz program Patronatem Honorowym. Wsparcie merytoryczne Instytutu pozwoli laureatom programu na realizację zadań na najwyższym poziomie w oparciu o obowiązujące procedury i wytyczne.

Zapomniane cmentarze, zasłużone postacie

Wśród lokalnych organizacji i instytucji, które znalazły się w gronie laureatów konkursu jest m.in. Koło Gospodyń Wiejskich w Wyrzece (woj. wielkopolskie), które zdecydowało się na upamiętnienie pochodzącego z tej miejscowości ks. Piotra Wawrzyniaka – kapłana żyjącego na przełomie XIX i XX w., promotora spółdzielczości, założyciela lokalnej Kasy Oszczędności i Pożyczek w Śremie oraz Bank Ludowego opartego na zasadach spółdzielczości. Ksiądz Wawrzyniak szerzył również oświatę, kulturę, zakładał biblioteki a także kierował istniejącymi do dzisiaj Drukarnią i Księgarnią św. Wojciecha w Poznaniu.

Biblioteka Publiczna Gminy Tereszpol (woj. lubelskie) zdecydowała się na prace na Wzgórzu Polak – to miejsce, które upamiętnia zwycięskie starcie z czasu powstania styczniowego – bitwę pod Panasówką. W ramach projektu miejsce z obeliskiem zostanie ogrodzone, powstanie replika krzyża powstańczego, zainstalowane zostaną także tablice informacyjne, dzięki którym będzie można poznać historię miejsca i dzieje bitwy pod Panasówką.

Fundacja Kulturalne Pomorze z Lubichowa (woj. pomorskie) otrzymała grant na rewitalizację cmentarza żołnierzy napoleońskich w Zalegoszczy. Zamierza uprzątnąć teren cmentarza, odbudować zdewastowaną furtkę, odczyścić kamienne ogrodzenie i nagrobki. W ramach projektu przewidziała również spotkania tematyczne z pracownikami IPN w Gdańsku.

Pełna lista laureatów

Listę laureatów nagrodzonych grantami w tegorocznej edycji programu opublikowaliśmy na podstronie programu: https://bit.ly/3vvLci8​​ 

Wszystkim, którzy zdecydowali się na odnalezienie zaniedbanych miejsc upamiętniających lokalną historię i bohaterów bardzo dziękujemy. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i życzymy im owocnej pracy przy realizacji projektu.

Czuwamy