Dla niedowidzących Rozmiar tekstu: AAA
W Płocku wystartowała Liga Debat Fundacji ORLEN

24-10-2022  

Pełna sala słuchaczy i osiem drużyn złożonych z uczniów szkół średnich z Płocka, powiatu płockiego, sierpeckiego i gostynińskiego, którzy muszą wykazać się umiejętnością prowadzenia sporu. Właśnie zainaugurowaliśmy nasz najnowszy projekt edukacyjny – Ligę Debat Fundacji ORLEN.

W projekcie edukacyjnym Lig​a Debat Fundacji ORLEN udział bierze siedem szkół średnich z Płocka i powiatów płockiego, sierpeckiego i gostynińskiego. Młodzież będzie uczyć się sztuki wypowiedzi publicznej, argumentacji, prowadzenia sporu z szacunkiem dla oponenta.

W projekcie został wykorzystany format debaty oksfordzkiej. Początkowo Fundacja ORLEN zaproponowała nauczycielom ze szkół biorących udział w projekcie szkolenia przygotowujące ich do pracy z uczniami metodą debaty oksfordzkiej. Przeszkoleni z zasad tej debaty i wystąpień publicznych zostali także uczniowie z ośmiu drużyn debatanckich wystawionych przez szkoły. 

Tak chcieliby się uczyć

– By uczniowie mogli zmierzyć się na argumenty zaproponowaliśmy im rywalizację właśnie w formie ligi debat – mówi Małgorzata Rogowska, koordynatorka projektu Liga Debat Fundacji ORLEN. I dodaje, że przed każdą kolejką debaty uczniowie są przygotowywani do niej przez eksperta. – W ramach projektu zdobywają kompetencje komunikacyjne, uczą się pracy w grupie, radzenia sobie ze stresem. Duży nacisk stawiamy na etykę prowadzenia sporu, szacunek do pozostałych dyskutantów. Podczas pierwszej, inaugurującej debaty widać  było, że uczniowie są zestresowani, ale także zaciekawieni i podekscytowani. Część wprost mówiła, że chciałaby w ten sposób uczyć się w szkole.

Uczniowie debatują nad wylosowanymi tezami. Dotyczą one nowoczesnych technologii, ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju. Przed przystąpieniem do dyskusji wprowadzenie merytoryczne w tematykę zapewniają im pracownicy PKN ORLEN – specjaliści z zakresu chemii czy odnawialnych źródeł energii. Projekt przewiduje cztery rundy debat.

Kolejne działanie na rzecz edukacji

− Fundacja ORLEN od wielu lat angażuje się w działania na rzecz edukacji – zwraca uwagę Marta Soluch, Członkini Zarządu Fundacji ORLEN.
− Prowadzimy aż sześć programów stypendialnych, które pomagają młodzieży w rozwijaniu ich pasji, kształceniu się na najwyższym światowym poziomie. Co roku z mobilną strefą edukacyjną przemierzamy Polskę oferując szkołom innowacyjne lekcje chemii, fizyki i ekologii. Liga Debat Fundacji ORLEN to nasz kolejny program edukacyjny. Traktujemy go jako inwestycję w przyszłość. Chcemy wesprzeć uczniów kompetencjami, które przydadzą im się na drodze do sukcesu  dodaje Marta Soluch.

Kolejna runda Ligi Debat Fundacji ORLEN odbędzie się 18 listopada. Działanie realizujemy ze wsparciem merytorycznym Fundacji Projekty Edukacyjne.​

​​​