Dla niedowidzących Rozmiar tekstu: AAA
Startuje druga edycja programu Zdrowie dla Płocka

06-08-2021  

Fundacja ORLEN rozpoczyna nabór do drugiej edycji programu „Zdrowie dla Płocka”, którego celem jest promocja profilaktyki zdrowotnej. W ramach inicjatywy Fundacja przeznaczy 300 tys. złotych na organizację m.in. zajęć sportowych, warsztatów z zakresu zdrowego odżywiania oraz szkoleń dotyczących zapobiegania zachorowaniom. O darowiznę mogą wnioskować organizacje z Płocka oraz powiatów płockiego, gostynińskiego i sierpeckiego. Wnios​​ki można składać od 6 sierpnia do końca września br. poprzez formularz on-line dostępny na stronie Fundacji ORLEN (www.fundacja.orlen.pl)

„Zdrowie dla Płocka” to program skierowany do organizacji pozarządowych i instytucji samorządowych działających na terenie Płocka oraz powiatów sąsiadujących – płockiego, sierpeckiego i gostynińskiego. Mogą to być na przykład szkoły, przedszkola oraz biblioteki publiczne, domy kultury, jednostki ochotniczej straż pożarnej, koła gospodyń wiejskich, kluby sportowe, czy też parafie. Wnioskodawcy mogą starać się o darowiznę wysokości nawet 20 tys. złotych.

W ubiegłorocznej edycji programu darowiznę otrzymało 28 organizacji. Wśród nich znalazła się inicjatywa Koła Gospodyń Wiejskich Dobrzykowianki z Dobrzykowa pod nazwą „Czas na zdrowie w Dobrzykowie!”. W ramach projektu organizatorzy postanowili przekazać mieszkańcom wiedzę na temat zdrowego stylu życia, zdrowego odżywiania. Ważnym elementem w projekcie było też przełamanie niechęci do podejmowania aktywności fizycznej.

- Dzięki funduszom pozyskanych w ramach programu Zdrowie dla Płocka realizujemy projekt „Czas na zdrowie w Dobrzykowie!”. Skupia się on na mieszkańcach Dobrzykowa i ma propagować wśród nich zdrowy styl życia. Mieszkańcy mogli spotkać się z dietetykiem oraz przedyskutować swój styl życia. W programie nie zabrakło też zajęć sportowych z trenerem – powiedziała Małgorzata Zielińska-Kowalewska, Członek Zarządu KGW Dobrzykowianki. Bardzo chcemy aby mieszkańcy spotykali się w miłej atmosferze, a przy okazji zależy nam aby zrobić coś pożytecznego, zadbać o zdrowiedodaje

Wyniki naboru do drugiej edycji programu zostaną ogłoszone przez Fundację do końca października br. Natomiast realizacja zwycięskich projektów może rozpocząć się już 2 listopada 2021 roku.

- Pierwsza edycja programu pokazała duże zainteresowanie działaniami z zakresu profilaktyki zdrowotnej wśród mieszkańców Płocka i sąsiednich powiatów. Wierzymy, że kontynuacja tej inicjatywy wzmocni lokalną społeczność, zwiększy jej świadomość zdrowotną, a także zachęci do regularnych badań. Środki finansowe w formie darowizn o łącznej wartości 300 tys. złotych trafią do lokalnych organizacji, które najlepiej znają potrzeby społeczności i wiedzą, jak na nie odpowiedzieć. Program pokaże również, jak w praktyce realizowana jest misja społeczna PKN ORLEN, której priorytetami są m.in. zdrowie i bezpieczeństwo - mówi Agata Górnicka, Dyrektor Biura Relacji z Otoczeniem PKN ORLEN

„Zdrowie dla Płocka” jest jednym z działań podjętych przez PKN ORLEN w ramach „Programu kompleksowej profilaktyki, diagnostyki i leczenia nowotworów oraz chorób układu oddechowego mieszkańców Płocka i powiatu płockiego”. Na jego realizację koncern przeznaczy w ciągu pięciu lat 10 mln zł. Program realizuje Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie oraz Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc. Chcemy, aby mieszkańcy Płocka i okolic skorzystali z możliwości szybkiej profilaktyki i diagnostyki. Zachęcamy, aby sprawdzali to co najważniejsze – swoje zdrowie.

Więcej szczegółowych informacji na stronie Programu: www.zdrowiedlaplocka.pib-nio.pl​